in

WhatsApp’ta sözleşmeyi neden onaylamalısınız?

WhatsApp ile duygusal bağımızın olduğunu haftalar önce fark ettik. Bildiğimiz ama farkında olmadığımız bir bağlılıkla, her gün en az bir kere girip baktığımız, hemen hemen tüm yazışmalarımızı yapıp hızlı kararlar alarak iş bağladığımız bir uygulama bu Whatsapp.

‘Sadece acil çağrılar’ uyarı mesajı ile görünen arkadaşlar… Size sesleniyorum! Herhalde artık siz bile naz niyaz kullandığınız bu uygulamayı bir daha gözden geçirirsiniz. “Bana e-mail atın, Whatsapp’a bakmıyorum!” diyenlere kimler sinirleniyordu? Lütfen onlar tamamen çıksınlar da biz de yanılıp oradan mesaj atmayalım. “İki mavi tik olmuş mu olmamış mı?” sorgusunu yapıp durmayalım.

Genci, yaşlısı tüm dünyaca telefonlara indirilen, çok pratik, çok işlevsel, çok da güvenilir bir mesajlaşma mecrası olup adeta bir yaren, sessiz bir dost gibi derdimizi, tasamızı, neşemizi döktüğümüz, en özelimizi paylaştığımız tatlı, minnoş bir yeşil ikon o.

2009’da kurulan Whatsapp Inc, 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook şirketleri bünyesine geçti. Whatsapp kullanıcıları tam 6 yıldır çok daha iyi güvenlik önlemleri ile uçtan uca korunarak iletişimlerini sürdürdüler. Bilgileri, üçüncü şahıslarla paylaşılmadı ve gizlilik ilkesi korunarak bugünlere gelindi.

Bu uygulamaya neden bu kadar duygusal olarak bağlandık?

Çünkü;

  1. Kullanıcının karşısına asla reklam çıkmıyor.
  2. İyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.
  3. Mesaj gizliliğine önem veriliyor. Gerektiği sürece ve izne tabii bir şekilde depolama gerçekleştiriyor.

Yıllar geçtikçe bu özelliklerden asla taviz verilmemesi, gizlilik ve güvenliğin sürekli iyileştirilmesi, kullanıcı sayısını bugün 1 milyarın üzerine çıkarmış ve dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamasının oluşmasına neden oldu.

Gündemdeki tartışmaya gelecek olursak;

Whatsapp Inc, kullanıcılarına gönderdiği sözleşmeyi onaylamalarını istedi ve onaylanmaz ise Şubat 2021 itibariyle uygulamayı kullanıma kapatacaklarını duyurdu. Kendilerince de haklı sebepleri tek tek açıkladılar. Benim aklıma yatmayan tek husus, AB vatandaşlarına yaptırım uygulamamaları oldu. Aksi halde gayet mantıklı ve reklam gelirlerini artırmak için yapılması gereken bir hamle olarak değerlendiriyorum konuyu.

GDPR yani Avrupa Birliği vatandaşlarının kişisel verilerini korumaya yönelik oluşturulmuş genel veri koruma yönetmeliği ve onun yaptırımları sebebiyle onlar kapsam dışı bırakılmış. Ülkemizde de kişisel veri koruması için KVKK gereklerini yerine getiren Whatsapp, kullanıcılarından bu izni almak zorunda. İznin kapsamı detaylı bir biçimde açıklanmış.

Özetle, kullanıcıların kendi aralarındaki mesajlaşmalarının bundan önce olduğu gibi yine uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunacağını ve bu yöntemin, verilerin üçüncü şahıslara geçmesini olanaksız kıldığını belirtiyor, bu yöntemi her zaman önemsediklerini ve kişisel kullanıcıların karşılıklı gizliliğini her zaman koruyacaklarının altını çiziyorlar. Değişiklik Whatsapp’daki işletme hesapları ile yaptığımız mesajlaşmalarda olacak. Bu hesaplarda yapılan sohbetlerde elde edilen veriler, ticari amaçla kullanılabiliyor olacak. Aynı şirketler grubuna bağlı Facebook ve Instagram hesaplarımızda da zaten beğeni, takip, izleme gibi detaylarda benzer durum uygulanıyor. Zaten hepimiz farkındayızdır diye düşünüyorum.

Bununla birlikte, bu yeni durum pek bir değişiklik getirmiyor. Konu tamamen reklam gelirlerini artırmakla ilgili. Tepkiler yine birçok konuda olduğu gibi mantık süzgecinden geçirilmeden, kitlesel tepkiye kapılma durumundan ibaret.

Sözleşmeyi onaylayın ve hayatınıza devam edin derim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0