in

Aloe vera yenir mi? 

Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılan aloe vera yenir mi sorusuyla gündemdeki yerini aldı.  Kızılderililer ise cennetin sihirli değneği dediği aloe vera gerek tıbbi gerek güzellik sektöründe sıkça kullanılan son derece faydalı bir bitki. Vücudumuzda saçlarımızdan ayak tırnağımıza kadar sayısız faydası olan aloe vera bitkisini evde kendinizde yetiştirebilirsiniz. Peki, aloe vera yenir mi? İşte, aloe vera yenir mi sorusunun yanıtı ve aloe veranın faydaları… 

Binlerce yıldır sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitki olan aloe vera yenir mi sorusuyla araştırılıyor. Evlerde süs bitkisi olarak da kullanılan aloe vera, cilt hastalıkları başta olmak üzere bağışıklık sorunları, diyabet ve kalp hastalıklarına kaşı destek tedavi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca, Aloe vera  A,C ve E gibi vitaminlerinde içerisinde barındırıyor. Peki, aloe vera yenir mi? Sizler için hazırladığımız haberimizde aloe vera yenir mi sorusunu yanıtlayarak aloe veranın faydalarına değindik. İşte detaylar… 

Aloe vera yenir mi? 

Aloe Vera bitkisi iki şekilde kullanılır. Bunlardan biri ağız yolu ile diğeri ise cilde uygulanan şekildedir. Ağız yolu ile tüketilmesi vücudun sindirim, boşaltım ve sinir sistemine fayda sağlar, cilde uygulanarak tüketildiğinde ise cilt için şifa olmaktadır. Aloe Vera bitkisinin dibinden bir yaprağını alın ve kökten uca doğru küçük küçük kırıklarla bitkiyi ayırın. İçerisinde bulunan jeli, ağız yolu ile veya cilde temas ile kullanmak mümkün. 

Aloe vera birçok farklı yemeğe eklenebilen sağlıklı bir seçenektir ve eklendiği yemeğe farklı bir hava katabilir. Aloe vera yemeğe çok tat vermez ama yemeğe kıvam verebilir ve yemeği daha sağlıklı yapar. Aloe vera düzgün bir şekilde kesilip hazırlandığında güvenle ve sağlıklı bir şekilde yenebilir. Yapman gereken şey aloe verayı kesip, jelini almaktır ve daha sonra aloe verayı birçok yemeğe ekleyebilirsin. Ancak aloe vera yemek herkes için güvenli değildir. Herhangi bir yan etki fark edersen aloe verayı kullanmayı bırakıp doktora danışmakta fayda var. 

Aloe Vera bitkisinin faydaları nelerdir? 

 Aloe Vera sindirim sistemini kuvvetlendirir. Mide rahatsızlıklarını en aza indirmektedir. Cilt derisi üzerinde kompres bazlı tedavi unsuru haline gelen bu bitki, yıpranmış hücreleri yenilerken, onarma ve nemlendirme amaçlı da kullanılabilmektedir. Aloe vera yağı veya aloe vera sabunu cilde uygulandığında özellikle kuru ciltlerde sık karşılaşılan dökülme ve kızarıklık sorunlarını iyileştirmeyi sağlar. Yanıklar, deri iltihaplanmaları ve güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucu oluşan yanıklar aloe veranın bileşenleri sayesinde tedavi edilmektedir. Kolon kanseri riskini azaltır. Bağırsak hastalıkları tedavisinde kullanılır. Bağırsak mantarlarını giderir. Böbrekleri hastalıklardan koruma etkisine sahip olan aloe veranın vücuttaki enzimleri depolama özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. 

Enfeksiyon oluşumunu engeller. Metabolizmayı hızlandırır. Kana oksijen aşılayan aloe vera bitkisinin iltihap problemlerinde de tedavi edici yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Aloe vera akne tedavisinde kullanılır. Güneş yanığına faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde cilt yanıklarını hızlı şekilde tedavi eder. Cildin yaşlanmasını önler. Aloe vera bitkisi kanser tümörlerinin oluşmasını başlangıç aşamasında engelleyebilir. Kolesterol seviyesini dengede tutar. Kalp damar sağlığına faydalıdır. Kan akışının hızlanmasını sağlayarak damar tıkanıklığını önler. Aloe vera jeli ve sabunu ufak cilt alerjileni tedavi eder. Aloe vera depresyon ve ruhi bozukluklara neden olan sorunları ortadan kaldırabilir. Aloe vera bitkisi radyasyon etkilerini azaltabilir. Aloe veranın mikrop öldürücü özelliği vardır. Vücuda mineral ve vitamin depolar. 

Diyabete iyi geldiği gözlemlenmiştir. Böcek sokmalarına karşı aloe vera jeli faydalıdır. Aloe vera kremi sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir. Aloe vera bitkisi kaynatılarak içildiğinde astım hastalığının etkisini azaltır. Göz iltihaplarını aloe vera suyu ile hafifletir. Aloe vera jeli veya aloe vera kremi donmadan kaynaklanan doku hasarlarına faydalıdır. Elma ile alındığında aloe vera suyu müshil görevi görür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0