in

DASK zorunlu mu?

Deprem sigortası (DASK) tüm sigorta tercihlerine nazaran zorunlu bir sigorta biçimidir. Afet Sigortaları Kanunu’na göre DASK sigortası yaptırmayanlar devletin sunduğu konut kredisi ve depremde binanın zarar görmesi durumunda yapılan yardımdan faydalanamazlar. İşte DASK sigortası hakkında merak edilenler.

Zorunlu deprem sigortası, deprem sebebiyle oluşan maddi hasarların dışında deprem kaynaklı patlama, yangın, tsunami, toprak kayması gibi durumlarda oluşacak zararları da karşılar. Zorunlu deprem sigortası ile yapılar, depreme karşı güvence altına alınır ve ekonomik olarak da önemli bir yıkıma sebep olan depremlerde maddi zararı karşılayabilmek adına fon oluşturulur.

Deprem sigortasının yararları nelerdir?

Deprem sigortası, depremin evinizde ya da binanızda yol açtığı hasarları azami teminat tutarını geçmeyecek şekilde karşılar. Depremden dolayı zarar görenlere devlet yardım ettiğinden hayatınızı düzene sokmanız daha kolay olacaktır.

Evinize konut sigortası yaptırabilmeniz için de deprem sigortanızın olması gerekir.
Ödediğiniz deprem sigortası primleriyle depremzedelere de destek olmuş olursunuz.

Deprem Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Deprem sonucu meydana gelen yangın, yer kayması, tsunami gibi olayların yarattığı maddi zararlar, Binadaki temeller, ana duvarlar, bahçe duvarları, merdivenler, asansörler, koridorlar, çatılar, bacalar vs. alanlarda deprem sonucunda yaşanan hasarlar bu sigortanın teminat kapsamındadır.

Her yıl DASK yaptırmak zorunlu mu?

Zorunlu deprem sigortası her yıl yenilenmelidir ve yenilenmesi zorunludur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0