in

Künar nedir?

Aydın’ın dağ köylerinde yetişen ve bölgenin ana geçim kaynaklarından biri olan künar nedir sorusu çok fazla araştırılıyor. Kış aylarının gelmesiyle ve korona virüs salgının devam etmesiyle beraber C vitamini deposu olarak bilinen künar nedir sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Halk arasında çam fıstığı olarak da tanımlanan künar nedir sorusunu sizler için yanıtladık. İşte, tüm detaylar…

top view of dry pine cones on a bucket with leaves on green background

Çam ağaçlarında yetişen künar nedir sorusuyla birçok kişi tarafından merak ediliyor. Üretimi oldukça zor olan çam ağacı meyvesi künar nedir sorusu araştırılmaya devam ediyor. Faydalarının saymakla bitmeyeceği künar aynı zamanda C vitamini deposu olarak da biliniyor. Peki, künar nedir? İşte, künar nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Künar nedir? 

Aydın’ın dağ köylerinin ana geçim kaynağı olan çam fıstığının (künar), üretimi oldukça meşakkatli…  Ormanlık alanlarda metrelerce yükseklikteki çam ağaçlarında yetişiyor. Son yıllarda makineleşme olsa da klasik yöntemlerden vazgeçemeyen üreticiler, dev kazanlar kurarak kozalakları kaynatıyor. Bir çam kozalağı 1-2 yılda yetişkin hale gelirken; kozalak fıstığa dönüşene kadar tam 12 işlemden geçiyor. 100 kilogram kozalaktan 1,5-2 kilogram künar elde ediliyor.  

Künarın faydaları  

Çam fıstığı, yağ asidi içeriği sayesinde iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur. 

Çam fıstığındaki besin maddelerinin mükemmel kombinasyonu enerjiyi artırırken, magnezyum ve protein gibi diğer önemli mineraller kalp krizlerini ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. 

Karmaşık bir moleküle sahip olan bu besinin vücutta parçalanması daha uzun sürer. Bu sayede tükenmişliğe neden olmadan sürekli ve uzun süreli enerji sağlar. 

Vücuttaki romatizmal ağrılara iyi gelir. 

Hamile anneler için çok faydalıdır. Bebeğin gelişimini destekler. 

Yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Cinsel isteksizliği giderir, sperm sayısının artışında önemli bir rol oynar. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0