in

Quercetin nedir ve ne için kullanılır? 

Bazı bitkilerde bulunan ve sağlıklı yaşamın zengin besin kaynağı olarak bilinen quercetin nedir ve ne için kullanılır sorularıyla araştırılıyor. Arama motorlarında sıkça aratılan quercetin nedir ve ne için kullanılır soruları sosyal medyanın da gündeminde. Peki, quercetin nedir ve ne için kullanılır? İşte, quercetin nedir ve ne için kullanılır sorularının detaylı yanıtları… 

Yaşlanmaya, iltihaplanmaya karşı birebir etki gösteren ve birçok sebzenin içerisinde bulunan quercetin nedir ve ne için kullanılır sorularıyla gündemdeki yerini aldı. Birçok ülke tarafından da kanıtlanan ve faydaları saymakla bitmeyen quercetin nedir ve ne için kullanılır sorularıyla araştırılıyor. Peki, quercetin nedir ve ne için kullanılır? İşte, quercetin nedir ve ne için kullanılır sorularının detaylı cevapları… 

Quercetin nedir ve ne için kullanılır? 

Kuersetin; yeşil yapraklılar, soğan, elma, domates, bazı meyveler ve brokoli de dahil olmak üzere bitkilerde bulunan bir tür antioksidandır. İnsan diyetinde en zengin antioksidanlardan biri olarak kabul edilen kuersetin, serbest radikal hasarına, yaşlanmanın ve iltihaplanmanın etkilerine karşı savaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu güçlü antioksidan bileşiğin, özellikle de anti-inflamatuar bir enzim olan bromelain (ananasın içinde bulunan) ile birleştiğinde etkisi artar. 

İtalya’daki Verona Üniversitesi Patoloji ve Tanı Bölümüne göre, kuersetin ve diğer flavonoidler hem hayvanlarda hem de insanlarda anti-viral, anti-mikrobik, anti-inflamatuar ve anti-alerjik ajanlar” olarak farklı hücre türlerinde yararlı etkiye sahiplerdir. Araştırmalar, kuersetin içeren anti-inflamatuar gıdaların, kalp rahatsızlığı ve kan damarı problemleri, alerjiler, enfeksiyonlar, kronik yorgunluk ve artrit gibi otoimmün bozukluklarla ilgili belirtiler gibi bir dizi iltihaplı sağlık sorununu yönetmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kuersetin, ayrıca bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de rol oynar ve bazı araştırmalar anti-kanser özellikleri gösterdiğini belirtiyor. 

Sağlıklı bir diyetten bol miktarda kuersetin alabilirsiniz. Bazı durumlarda güçlü anti-inflamatuar etkileri nedeniyle kuersetin takviyesi alternatif destek olarak kullanılabilir, bu durumda mutlaka hekiminize danışarak karar vermek en doğrusudur. 

  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0