in

Sud kostik asit mi baz mı? 

Son günlerde birçok kişi sud kostik asit mi baz mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Ağırlıklı olarak öğrencilerin gündeme getirdiği sud kostik asit mi baz mı sorusu çok fazla merak ediliyor. Dönem sonunun yaklaşmasıyla konu eksiklerini kapatmak isteyen öğrenciler sud kostik asit mi baz mı sorusunu da gündeme getirdi. Peki, sud kostik asit mi baz mı? İşte, sud kostik asit mi baz mı sorusunun detaylı yanıtı… 

Dönem sonunun yaklaşmasıyla birçok öğrenci sud kostik asit mi baz mı sorusunu gündeme getirdi. Sınavların ne zaman ve ne şekilde yapılacağı henüz belli olmasa da sud kostik asit mi baz mı sorusuna yanıt arayanların sayısı oldukça fazla. Peki, sud kostik asit mi baz mı? İşte, sud kostik asit mi baz mı sorusunun detaylı cevabı… 

Sud kostik asit mi baz mı? 

Sud kostik, Sodyum hidroksittir formülü: NaOH. Suya atıldığında Na+ ve OH- iyonlarını bırakır. Yani, bu durumda OH- bıraktığı için bazdır. Yani, pH değeri 7’den büyük olacaktır. Turnusolu maviye çevirecektir. 

Sud kostik (sıvı kostik) kullanım alanları kısaca şöyledir; Maden üretim tesislerinden arıtmalara kağıt üretim tesislerinden yapay ipek üretim tesislerine kadar birçok alanda kullanımı mevcuttur. Sabun yapımında ve reyon denilen yapay ipekli kumaşların üretiminde çok önemli bir ham madde olan sudkostik, ayrıca pamuk ipliklerine sağlamlık ve parlaklık kazandırmak amacıyla pamuklu dokuma sanayisinde de kullanılır. NaOH ve KOH kuvvetli bazlardır. 

Asit nedir? 

Asitler turnusol kağıdını kırmızıya çeviren maddelerdir. Asitler bazlar ile tepkime veren maddelerdir. Bu tepkime sonucunda tuz ve su çıkar. Asitler suya atıldıkları zaman H+ iyonu veren maddelerdir. pH değerleri 7’den küçüktür.  

Baz nedir? 

Bazlar turnusol kağıdını maviye çeviren maddelerdir. Bazlar asitler ile tepkime veren maddelerdir. Bu tepkime sonucunda tuz ve su çıkar. Asitler suya atıldıkları zaman OH- iyonu veren maddelerdir. pH değerleri 7’den büyüktür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0