in

Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir?

1980’li yıllarda UNESCO tarafından hazırlanan bir raporda dünyanın beşinci büyük dili olan Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusu merak ediliyor. Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusu sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Peki, Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir? İşte, Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusunun yanıtı…

Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusu son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor. Sosyal medyada ve arama motorlarında çokça aranan Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusunu sizler için yanıtladık. İşte, Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir sorusunun detaylı yanıtı… 

Türkçe yapı bakımından nasıl bir dildir? 

Türkçe dünyanın en zengin dillerinden biridir. Türkçeye bu zenginliği sağlayan çeşitli güç kaynakları mevcuttur: Bu güç kaynaklarının başında tarih gelir. Türkçe, kökleri binlerce yıl önceye uzanan yeryüzünün sayılı dillerindendir. Türkçenin yaşını ortaya koymaya çalışan araştırmacılar Sümercedeki kelimelerle Türkçeyi karşılaştırmışlardır. Osman Nedim Tuna bu konuda araştırma yapan isimlerin başında gelir. Tuna’ya göre Sümerce ile Türkçe arasında ortak 168 kelime vardır. Türkçenin dünyanın köklü dillerinden oluşunun bir başka kanıtı da ortaya çıkışı yüzyıllar alan üst anlamlar ve mecazlı kullanımların Türkçede bolca kullanılmasıdır. 

Türkçe, dünya dilleriyle etkileşim hâlinde olmuş ve olacaktır da. Başka dillerden Türkçeye kelime geçtiği gibi Türkçeden de başka dillere kelimeler geçmiştir. Bugün, Çincede 300, Farsçada yaklaşık 3000, Urducada 227, Arapçada yaklaşık 2.000, Rusçada yaklaşık 2.500 olmak üzere çok sayıda TÜRKÇE kelime başka dillerde kullanılmaktadır. 

Türkçenin yaygınlığı da onun güç kaynaklarındandır. 1980’lerde UNESCO tarafından hazırlanan bir raporda Türkçenin konuşucu bakımından dünyanın beşinci büyük dili olduğu açıklanmıştır. Türkçe dili sondan eklemeli bir dildir. Bu yüzden oldukça uzun kelimeler oluşturmak mümkündür ya da başka bir dilde birçok kelime ile anlatılan bir durum belki Türkçede bir kelime ile anlatılabilir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0