in

Güneş sıcak gazlardan mı oluşur?

Dünyamızın bütün ısı ve ışık kaynağı olan Güneş son zamanlarda oldukça çok merak ediliyor. Birçok insan Güneş’in neyden oluştuğunu internette araştırıyor. İnsanların en çok sorduğu soru ise “Güneş sıcak gazlardan mı oluşur” sorusu oluyor. Peki Güneş sıcak gazlardan mı oluşur?

Güneş dünyamız için vazgeçilmez bir kaynaktır. Güneş olmasa ne dünyamız oluşurdu ne de yaşanabilecek bir ortam bulunurdu. Güneş bir yıldız olduğu için zamanla enerjisi bitiyor. Bundan dolayı da çok uzun yıllar sonra güneş ölecek. Bunun nedeni ise aslında güneş yanan bir ateş parçası. Tamamıyla gazlardan oluştuğu için bir süre sonra yanacak bir şey kalmayacak.

Dünya’nın kütlesinden 333.000 kat daha fazla büyük olan Güneş, yüzde 84 Hidrojen, yüzde 6 Helyum, yüzde 0,13’ü diğer elementlerden (oksijen, karbon ve azot) oluşmaktadır. Ayrıca Güneş iz gazlara da sahiptir. Bunlar Neon, Sodyum, Magnezyum, Alüminyum, Silikon, Fosfor, Sülfür, Potasyum ve Demir’dir. Yani sorunun cevabına gelecek olursak evet Güneş sıcak gazlardan oluşmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0