in

Kurban keserken hangi dua okunur?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Müslümanlar için bir telaşta başlamış oldu. Kurban Bayramı bildiğiniz üzere diğer bayramlardan biraz farklı. Bu bayramda durumu iyi olanlar Allah’a kurban kesmek ile yükümlüler. Peki Kurban Bayramı’nda kurban keserken hangi dualar okunmalı?

Korona dönemi boyunca bildiğiniz üzere bayramlarda sokağa çıkma yasakları bulunuyordu. Bundan dolayı da insanlar rahat bir bayram geçiremiyordu. Ancak aşıların büyük bir hızla insanlara yapılmasıyla birlikte sonunda yasaksız bir bayram geçireceğiz. Bildiğiniz üzere 1 Temmuz itibariyle bütün korona yasakları kaldırıldı. Üstelik bu bayram 15 Temmuz’a da denk geldiği için ekstradan uzun bir tatili de beraberinde getiriyor.

Bunun yanı sıra Kurban Bayramı Müslümanlar için farklı yükümlülükleri de beraberinde getiriyor. Bu yükümlülük sizin de tahmin edeceğiniz üzere Allah için kurban kesmek. Durumu iyi olan Müslümanlar bu bayramda kurban kesmek ile yükümlü olacaklar. Bu yüzden insanları kurban telaşı sarmış durumda. Birçok kişi kurbanlık bakarken birçok kişi de internette kurban keserken hangi duanın okunacağını araştırıyor.

Kurban kesmeden önce ilk yapmanız gereken üç kere “Bismillahi Allahü ekber” demeniz gerekiyor. Daha sonra ise “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”duasını okunmanız gereklidir. Dahs sonra ise Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirilir ve Bismillahi Allahü Ekber denerek kurbanı kesmelisiniz. Bütün bunların yanı sıra kurbanı kesmeden önce yüzü ve ayaklarının kıbleye gelecek şekilde yatırmayı unutmayın. Ayrıca sağ arka ayağı da serbest bırakılmalı ve diğer üç ayağı bağlanmalıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0