in

Kurban vekaleti nasıl verilir? Diyanet başkasına Kurban vekaleti verme bilgileri nedir?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Müslümanlar bir telaş içerisine girdi. Birçok Müslüman kurban ibadetlerini yerine getirmek için bir arayışa girdi. Birçok kurban pazarı daha şimdiden doldu taştı diyebiliriz. Ancak kurban kesebilecek bir yetkinliğe sahip olmayan insanlar ise vekalet vermeye başladı. Peki kurban vekaleti nasıl verilir? Diyanet başkasına kurban vekaleti verme bilgileri nedir? Konu ile ilgili bütün merak edilen detaylar haberimizde.

Kurban Bayramı, özellikle bu bayram birçok kişinin dört gözle beklediği bir bayram. Çünkü son iki yıldır yasaklar olmadan geçirilen ilk Kurban Bayramı olma özelliğini taşıyor. Kimileri bu bayram tatilinde yakınlarının, büyüklerinin yanlarına giderek onlarla özlem giderecek.

Kimileri ise tatil yaparak bütün bir yılın, hatta bütün bir korona virüs döneminin yorgunluğunu atmayı planlıyor. Birçok kişi bunu planlarken bazı insanlar ise Kurban Bayramı için hazırlık yapıyor. Çünkü bildiğiniz üzere bu bayram diğer bayramlara göre biraz farklı. Bu bayramda insanlar Allah’a adamak için kurban kesiyorlar. Bundan dolayı da kurban telaşı şimdiden başlamış durumda. Kurban kesme yetkinliğine sahip olmayan insanlar ise vekaletin nasıl verildiğini internette araştırmaya başladı.

Birçok insan kurban vekaletinin nasıl verileceğini öğrenmek için diyanet tarafından yapılan açıklamayı merak ediyor. Kurban’da vekalet vermek caiz olarak bilinmektedir. Vekalet hem sözlü hem de yazılı olarak veya telefon, internet, faks gibi araçları kullanılarak verilebilir. Önemli olan kişinin niyetinin Allah için olması ve vekaleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir. Bu koşullar sağlandığı sürece ister yurt dışında ister yurt içinde her yerde o kişi kurbanını kestirebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0