in

Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti? 

Türkiye’nin değerli sanatçılarından biri olan Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularıyla gündemde. Uzun zamandır çoklu organ yetmezliğiyle mücadele eden usta besteci ve eğitmen Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularıyla araştırılıyor. Peki, Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti? İşte, Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularının detaylı yanıtları… 

Türk müzik tarihinin en önemli bestecilerinden biri olan Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularıyla araştırılıyor. Bir süredir çoklu organ yetmezliğiyle savaşan Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularıyla gündemde. Peki, Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti? İşte, Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti sorularının detaylı cevapları… 

Muammer Sun öldü mü, kaç yaşında vefat etti? 

Türk müziğinin önemli bestecisi ve eğitmeni Muammer Sun bu sabah Ankara’da vefat etti. Uzun zamandır çoklu organ yetmezliğiyle mücadele eden usta besteci ve eğitmen Mumammer Sun, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Türkiye’nin müzik tarihinin en değerli isimlerinden biri olan Muammer Sun 88 yaşındaydı.  

1932’de Ankara’da doğdu. 1946’da Askeri Muzıka Okulu’nda müziğe başladı. 1953’te Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’ne girip Ahmed Adnan Saygun’un öğrencisi oldu. Konservatuarda öteki konuların yanı sıra Mithat Fenmen ile piyano, Hasan Ferit Alnar ile koro ve orkestra şefliği, Muzaffer Sarısözen ile Türk halk müziği, Ruşen Ferit Kam ile klasik Türk musikisi; özel olarak da Kemal İlerici ile Türk müziği makamlar sistemi ve armonisi konularında çalıştı. 

Türk müziğinin hem halk hem de geleneksel kaynaklarından esinlenen ve Kemal İlerici’nin armoni sistemi ile yazan Sun, bale müzikleri, orkestra eserleri, oda müziği ve piyano parçaları, sahne müzikleri, piyano ya da orkestra eşlikli şan parçaları, müzikli çocuk oyunları, koro ve soprano için Beş Parça gibi eserler besteledi. Muammer Sun ayrıca Türk müzik eğitimi konusunda pek çok çalışma yapmış, kitaplar yazmıştır. Muammer Sun, 2004 yılında kurduğu Sun Yayınevi’nden müzik eğitimi ve müzikolojiyle ilgili kitaplar yayımlamaktadır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0