in

Oteller kapanacak mı? Koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak?

Geçtiğimiz günlerde artan vaka sayılarının ardından yeni kısıtlamalar getirilmişti. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sokağa çıkma yasakları kafalarda soru işaretleri yarattı. Birçok konuya değinilen açıklamada oteller kapanacak mı, koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak gibi içeriklere pek fazla yer verilmemişti. Bu sebeple Türkiye genelinde uygulanacak kısıtlamalar oteller kapanacak mı sorusu kafaları karıştırdı. Peki oteller kapanacak mı? Koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak? Türkiye’yi ilgilendiren koronavirüs yasaklarında neler var? Koronavirüs yasakları saat kaçta başlayacak? Kafeler, restoranlar, lokantalar açık olacak mı? İşte oteller kapanacak mı, koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak sorularının cevapları…

Swimming pool and beach of luxury hotel and outdoor pools and a spa. Amara Dolce Vita Luxury Hotel. Resort. Tekirova-Kemer. Turkey

Başkan Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası açıklanan kısıtlamalar Türkiye genelinde kafa karışıklığı yarattı. Yapılan açıklamada oteller kapanacak mı, koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak gibi sorulara yer verilmeyişi de soru işaretlerini arttırdı. İşte sizler için derlediğimiz haberimizde oteller kapanacak mı, koronavirüs yasaklarında oteller açık mı olacak sorularını yanıtladık. 

OTELLER KAPANACAK MI? KORONAVIRÜS YASAKLARINDA OTELLER AÇIK MI OLACAK? 

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00- 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis yapabilecek. 

Mola Yerleri̇ndekİ Restoranl 

Yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerindeki yeme içme yerleri hizmet vermeye devam edecek. 

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu. Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek. 

Avm, Market Ve Berberler 

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında hizmet sunacak. 

Peki nereler hep açık, 

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten işyerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, afetle ilgili çalışma yürüten kurum-kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT gibi). 

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğal gaz çevrim santralleri gibi), yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat-ithalat-transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar. 

Oteller ve konaklama yerleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım gibi faaliyetleri yürüten işletme-firmalar hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, üretim ve imalat tesisleri. 

Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları. Belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi, sebze, meyve toptancı halleri. 

65 Yaş üstü – 20 Yaş Alti 

Tüm illerde 65 yaş ve üstü gün içinde 10.00-13.00 saatleri arasında, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı ise gün içinde 13.00-16.00 saatleri arasında 3’er saat sokağa çıkabilecek. 

Çalışan ve çalıştığına dair çalışma belgesi, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler yasak dışında tutuldu. 

Ni̇kâh, Düğün, Sigara, Taziye 

Daha önce getirilen sokakta sigara içme yasağı alanları genişletilecek. Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikâh merasimi şeklinde en fazla bir saatliğine yapılacak. Toplu taziyelere izin verilmeyecek. 

Hafta sonları sabah saat 10.00 ile akşam 20.00 arası sokağa çıkmak serbest. Saat 20.00’den ertesi sabah 10.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması olacak. 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0