in

Türkiye’de Whatssap olmayacak mı? Whatssap yasaklanacak mı? 

Türkiye’de Whatssap olmayacak mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde kişisel verilerin gizliliği konusuyla gündeme gelen WhatsApp şimdilerde ise yasaklanacağı başlığıyla gündemde. Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olarak bilinen WhatsApp, sosyal medyada büyük tepki topladığı gibi maddi bir yaptırıma da maruz kalmıştı. Peki, Türkiye’de Whatssap olmayacak mı? İşte, WhatsApp hakkında yaşanan son gelişmeler… 

Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması, Türkiye’de Whatssap olmayacak mı sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde gizlilik sözleşmesinin ihlal edilmesiyle büyük tepki çeken WhatsApp şimdilerde ise yasaklanıp yasaklanmayacağı konusuyla araştırılıyor. Aslında gizlilik ihlali karşısında WhatsApp geri adım atmış olsa da yasaklanacağı iddialarıyla konuşulmaya devam ediyor. Peki, Türkiye’de Whatssap olmayacak mı? İşte tüm detaylar… 

Türkiye’de Whatssap olmayacak mı? 

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp’tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini bildirdi. Bilir, bazı kişisel bilgilerin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için zorunlu hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu. Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini belirten Bilir, 12 Ocak’ta başlatılan incelemenin sürdüğünü ifade etti. Faruk Bilir, “WhatsApp’a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz.” dedi. 

Kullanıcılara verilen süre uzatılmıştı 

WhatsApp, 4 Ocak’ta “gizlilik ilkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti. WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti. 

Bu karara ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine WhatsApp yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu. Daha sonra WhatsApp, güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu. 

WhatsApp nedir? 

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Geliştirilen bu uygulama Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumludur. Ayrıca 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı sayesinde kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video, ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0