in

Chlamydia nedir? Chlamydia sadece cinsel yolla mı bulaşır?

Korona dönemi boyunca birçok kişi artık hastalıklara daha çok dikkat eder oldu. Bu dönemde her konuda insanlar dikkatli olduğu için artık hastalıklara karşı daha duyarlılar. Son zamanlarda da Chlamydia hastalığı insanlar tarafından oldukça çok merak ediliyor. Peki bu hastalık nedir? Cinsel yolla mı bulaşır?

Birçok insan artık koronadan dolayı hastalıklara daha temkinli yaklaşıyor. Korona virüsünün iyi taraflarından biri olan bu özellik sayesinde insanlar artık hastalıklara karşı daha bilinçli konuma geldi. Son zamanlarda insanlar Chlamydia’nın ne olduğunu merak ediyor.

Bir tür mikroorganizma olan Chlamydia, insanlarda genital enfeksiyonlara neden olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan bu mikroorganizmalar, dünyada bir yılda 100 milyondan fazla kişide görülmektedir. Kadın ve Erkeklerde eşit oranda görülen bu hastalık, kadınlarda rahim ağzı bölgesine yerleşerek, rahim, tüpler ve yumurtalıklarda enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Chlamydia’nın belirtileri nelerdir?

Chlamydia aslında çok fazla belirtisi olmayan bir hastalıktır. Genelde insanlar bir jinekoloğa muayene olduklarında farkına varmaktadır. Ancak bazı belirtileri bulunmaktadır.

İdrar yaparken yanma hissi

Vajinal bölgede yanma ve kaşınma, kızarıklık, şişlik

Cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı

Cinsel ilişki esnasında anormal kanama gibi belirtiler verebilir.

Hafif sarımsı vaginal akıntı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0