in

Göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısının ilk akla gelen nedeni kalp krizi olarak gösterilse de sorunun arkasında çok farklı sebepler yatıyor olabilir. Öyle ki bu ağrı sol taraftaysa ve kolda uyuşma yapıyorsa halk arasında kalp krizine kesin gözle bakılır. Ancak araştırmalara göre göğüs ağrılarının yüzde 90’ı kalp ile alakalı değildir. Gögüs ağrısına sebep olacak hastalıklarına örnek olarak ise kırılan kaburgalar, göğüs kafesine alınan darbeler, Yemek borusu problemleri, reflü, safra taşları, diyaframın iltihaplanması gibi sorunları örnek olarak gösterebiliriz. Hatta bu hastalıklar ciddi göğüs ağrılarına da yol açabilir. Soluk borusu ve akciğer kanserleri çok şiddetli göğüs ağrıları yapmaktadır. Aynı zamanda mide ve bağırsakta görülen hastalıklar göğüs bölgesine baskı yapabilmektedir. Bunun yanında panik atak hastaları bile göğüs ağrısından şikayetçi olabilir. Tabii ki en doğru sonucu almak için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Göğüs ağrısının ilk akla gelen nedeni kalp krizi olarak gösterilse de sorunun arkasında çok farklı sebepler yatıyor olabilir. Öyle ki bu ağrı sol taraftaysa ve kolda uyuşma yapıyorsa halk arasında kalp krizine kesin gözle bakılır. Ancak araştırmalara göre göğüs ağrılarının yüzde 90’ı kalp ile alakalı değildir.

Gögüs ağrısına sebep olacak hastalıklarına örnek olarak ise kırılan kaburgalar, göğüs kafesine alınan darbeler, Yemek borusu problemleri, reflü, safra taşları, diyaframın iltihaplanması gibi sorunları örnek olarak gösterebiliriz. Hatta bu hastalıklar ciddi göğüs ağrılarına da yol açabilir.

Soluk borusu ve akciğer kanserleri çok şiddetli göğüs ağrıları yapmaktadır. Aynı zamanda mide ve bağırsakta görülen hastalıklar göğüs bölgesine baskı yapabilmektedir. Bunun yanında panik atak hastaları bile göğüs ağrısından şikayetçi olabilir. Tabii ki en doğru sonucu almak için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0