in

Hamileyken regl olunur mu?

Hamile kalındığında normal şartlarda adet döneminin bebeğin doğum sürecine kadar sonlanması gerekir. Ancak halk arasında üstüne görme olarak tanımlanan hamilelikte adet olma da pek çok kadının karşılaştığı bir durum olarak da dikkat çeker. Peki hamilelikte adet olunur mu, normal mi? Hamilelikte adet kaç gün sürer? İşte regl dönemi ile ilgili merak edilenler.

Özellikle düzensiz adet gören kadınların çekincesi arasında yer alan hamilelikte adet olunur mu sorusu sıklıkla araştırılır. Hamile kalmaktan korkan veya hamile olmayı isteyen kadınlar, yaşadıkları düzensiz adetlerde hamile kaldım endişesine kapılırlar. Bazen de hamile kalmış olmalarına rağmen yaşadıkları düzensiz kanamayı normal adet sanarak dikkate almayabilirler. Peki bu gibi durumlarla ne yapmalı? Hamilelikte adet olunur mu, kaç gün sürer? İşte tüm merak edilen soruların yanıtları…

Hamilelik sırasında regl olamaz çünkü regl, adet döngüsünde rahmin içindeki yumurtalıkta yumurta olgunlaşmaması sonucu oluşan endometrium tabakasının atılmasıdır. Hamilelikte ise, rahim içinde embriyo ve plasenta gelişir, bu nedenle regl olamaz. Ancak, hamilelik sırasında kimi zaman kanama görülebilir. Bu kanama, implantasyon kanaması olarak adlandırılır ve hamileliğin ilk haftalarında meydana gelir. Bu kanama hamileliğin normal bir parçasıdır ve genellikle kısa süreli ve hafif olur. Ancak, hamilelik sırasında herhangi bir kanama görüldüğünde mutlaka doktorunuza danışın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0