in

Tuzlu ayran tansiyonu düşürür mü, düşük tansiyon nedir belirtileri nelerdir?

Tuzlu ayran tansiyonu düşürür mü, sorusunun yanıtı kulaktan kulağa yayılan bilgilerin ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu öğrenmek isteyenlerin internette araştırdığı konular arasında yer alıyor. Öncelikle belirtilmeli ki, tıbbi konularda bir hekim ya da uzman görüşü alınmadan internette okuduğunuz tavsiyeler üzerinden yola çıkıp uygulama yapmanız son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Peki tuzlu ayran içmenin tansiyonu düşürdüğü düşünülüyor? İşte detaylar

Tuzlu ayran tansiyonu düşürür mü konusunda bilimsel araştırmalar yapılmamıştır. Ancak, tuzlu ayran tuz içeriği yüksek olduğu için tuz yükünü azaltmak amacıyla tansiyonun düşürülmesi için kullanılmaması tavsiye edilir. Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur ve bu da tansiyonun yükselmesine yol açar. Ayrıca, tuz yüksek diyetlerin tansiyonun yükselmesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Tansiyon düşürmek için sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarını uygulamak daha uygun bir seçenek olabilir.

Düşük Tansiyon Nedir?

Sağlıklı yetişkinlerde tansiyon genellikle 120/80’den daha düşüktür. Düşük tansiyon değerleri ise kan basıncının 90/60’tan daha az olduğu durumları kapsar. Düşük tansiyon ya da bir diğer adıyla hipotansiyon, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin bulunması ve düzeltilmesi, düşük tansiyonun dengelenmesinde önemlidir.

Düşük tansiyon vücutta bazı sorunlara yol açar. Düşük tansiyon belirtileri:

Yorgunluk
Baş dönmesi
Sersemleme
Bulantı
Terleme, nemli cilt
Bulanık görme
Konsantrasyonda azalma olarak sayılabilir.

Tansiyonun ciddi derecede düştüğü durumlarda hastalarda şok tablosu görülebilir. Şok, acil müdahale edilmediğinde yaşamı tehdit edebilecek ölçüde ciddi bir tablodur. Şok belirtileri:

Bilinç bulanıklığı
Soğuk, nemli, soluk cilt
Hızlı ve yüzeysel solunum
Zayıf ve hızlı nabız şeklinde sıralanabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0