in

Adetliyken (regl) oruç tutulur mu? Oruca niyetlenen bir kadın gün içinde âdet görmeye başlarsa ne yapmalıdır?

Adetliyken (regl) oruç tutulur mu? Oruca niyetlenen bir kadın gün içinde âdet görmeye başlarsa ne yapmalıdır? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Eğer bir kadın oruçlu iken adet görürse, orucu bozulur ve oruç tutmaması gerekir. Çünkü adet kanı, orucun gerektirdiği şartları yerine getirmeyi engelleyen bir durumdur.

Adet döneminde oruç tutulamadığı gibi, tutulan oruçlar da geçersiz sayılır. Adet dönemi bittikten sonra kadınların oruç tutmaları tekrar mümkündür.

Ancak, adet dönemi boyunca oruç tutamayan kadınlar, bu günlerin telafisini yapabilirler. Bu telafi oruçlarını, adet dönemi sona erdikten sonra tutabilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı soruyu böyle yanıtladı

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder (Merğînânî, el-Hidâye, II, 276). İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0