in

NDB ne demek ve açılımı nedir?

Son zamanlarda birçok kişi NDB’nin ne olduğunu ve açılımını merak ediyor. Bu yüzden insanlar NDB’nin ne demek olduğunu ve açılımını internette araştırmaya başladı. Peki NDB’nin açılımı nedir? Ne anlama gelmektedir?

NDB yani Non Directional Beacon hava ve deniz yolculuklarında yön bulmak için kullanılan bir radyo seyrüseferidir. Seyrüsfer ise Dünya’da bir noktadan bir noktaya gideceğiniz zaman radyo elektromanyetik dalgaları kullanarak yol bulmanızı sağlayan sisteme denmektedir. Elektromanyetik dalgalar kullanılarak ses ve görüntü yazıya dönüştürülmektedir.

Yani bir radyo navigasyonudur. Genel olarak hava taşıtlarında ve deniz taşıtlarında kullanılmaktadır. NDB aslında manyetik bir pusula ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Bu yüzden radyo pusulası olarak da bilinmektedir. Yani aslında uçakların gittiği yolu belirlemede kullanılan sistemdir. Uçaklar bildiğiniz üzere havada rast gele hareket etmezler.

Önceden belirlenen yolda ilerlerler. Bu yolun belirlenmesi ve uçağa iletilmesi için ise NDB kullanılır. Aynı şey deniz yolculuklarında da geçerlidir. Denizde çok fazla açıldığınızda yani bir kara görünmediği zamanlarda yolu bulmak için bu sistem kullanılır. Bu sayede deniz taşıtları yollarını bulurlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0