in

OTT nedir? 

OTT nedir sorusu çok fazla merak ediliyor. Over The Top olarak da bilinen OTT nedir sorusuyla gündemde. İnternet üzerinden verilerin iletilmesini sağlayan OTT nedir sorusuyla araştırılmaya devam ediyor. Akıllı telefonların çoğalmasıyla artan uygulamalardan biri olan OTT nedir sorusuyla arama motorlarının en çok aratılan içeriklerinden. Peki, OTT nedir? İşte, OTT nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde Over The Top olarak bilinen OTT nedir sorusu araştırılıyor. Mobil terminal cihazları ile internet şebekesine bağlanarak çalışan OTT nedir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Arama motorlarında sıkça aratılan OTT nedir sorusu sosyal medyanın da gündeminde. Peki, OTT nedir? İşte, OTT nedir sorusunun detaylı cevabı… 

OTT nedir? 

Voice over Internet Protocol (VoIP) teknolojisi ile çalışan OTT (Over The Top) uygulamaları (Viber, Skype, Tango, LineTictocWhatsApp vb), internet şebekesi üzerinden veri iletimine imkan sağlayarak SES- SMS/MMS ve görüntü hizmeti sunabilme kapasiteleri ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlığını gün geçtikçe arttırmaktadır. Özellikle, akıllı telefon penetrasyonu arttıkça OTT uygulamalarının kullanım yaygınlığının da artması beklenmektedir. Akıllı telefon markaları içinde bu OTT uygulamaları/servisleri gömülü olarak gelmektedir. Tüketicinin cihaz ile birlikte uygulamalar cebine girmektedir. Düzenlemelerin lokal rekabetin global olduğu bir pazarda şirketlerimizin GLOKAL davranış gösteren uluslararası şirketler ile mücadele etmesi oldukça zor olmaktadır. 

Mobil terminal cihazları ile internet şebekesine bağlanarak çalışan söz konusu uygulamaların sayısı ve kullanım miktarları arttıkça mobil SES, SMS/MMS ve dolayısıyla data pazarları üzerindeki etkileri de daha belirgin hale gelmektedir. Örneğin; WhatsAppViber gibi mesajlaşma ve konuşma trafiği üzerine yoğunlaşmış OTT uygulamaları ile mobil ses ve özellikle SMS/MMS pazarına ait gelirlerde belirgin düşüşler gözlenmektedir. Buna karşılık, Internet gelirlerindeki artış ise ses ve SMS/MMS gelirlerindeki kaybı telafi etmekten uzak seviyelerdedir. 

Ayrıca, mobil internet trafiğindeki bu artış operatörler tarafından yapılan altyapı maliyetlerini de yükseltmektedir. Geniş bant internet üzerinden son kullanıcıya ulaşan OTT uygulamalarının gittikçe yaygınlaşması, mobil Internet trafiğindeki artışla beraber, rekabet koşulları, ülke ekonomisi, kamu güvenliği ve tüketici hakları üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. OTT servislerinin herhangi bir düzenleyici ve denetleyici kurala tabi olmaması ise sektörün yetkinliğini tehdit etmekte olduğundan sürdürülebilir bir yatırım ortamının sağlanması için bu uygulamaların mobil iletişim sektörü ile rekabet edebilir ürünlerinin de aynı biçimde düzenlenmesi gerekmektedir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0