in

Ankara Şehir Hastanesi nerede?

2019 yılının Şubat ayında faaliyete geçen Ankara Şehir Hastanesi nerede sorusu, çevredeki vatandaşların ilgi alanının içerisinde yer alıyor. Tüm birimleri tek seferde inşa edilen hastane, Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa üçüncü büyük hastanesi unvanını da taşıyor. Salgın döneminde hastanelerde yoğunluk yaşanmasının üzerine vatandaşlar daha büyük kuruluşlara gitme taraftarı… Peki, Ankara Şehir Hastanesi nerede? İşte, Ankara Şehir Hastanesi nerede sorusunun detaylı cevabı…

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanıma açılan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’nin de en büyük şehir hastanesi olarak biliniyor. Covid-19 salgını sebebi ile küçük kurumlarda yer bulamayan vatandaşlar şehir hastanelerine yönelmiş durumda. Ankara ve çevre illerinde ikamet eden kişiler ise Ankara Şehir Hastanesi nerede sorusuna yanıt arıyor. Peki, Ankara Şehir Hastanesi nerede? İşte, Ankara Şehir Hastanesi nerede sorusunun yanıtı… 

ANKARA ŞEHİR HASTANESİ NEREDE? 

Ankara Şehir Hastanesi, Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa’dan sonra hizmete giren 9. şehir hastanesi olmuştu.  Hasta kabulüne 7 Şubat’ta başlayan hastane bünyesinde, ilk olarak Kalp ve Damar Cerrahisi, Genel Hastane, Nöroloji-Ortopedi, Onkoloji kuleleri hizmete açıldı. Hasta kabulüne başlandığı günden itibaren 104 bin poliklinik ve 17 bin acil muayenenin yanı sıra 2 bin 815 ameliyat yapıldı. Hafta içi günlük 7 bin muayene, günlük ise 600 acil muayene gerçekleştirildi. (Bu veriler covid-19 salgını öncesinde kaydedilmiştir.) 

Toplam yatak kapasitesi 3 bin 633 olan hastanede, Genel Hastane 586, Kalp ve Damar Hastanesi 470, Nöroloji Ortopedi Hastanesi 506, Çocuk Hastanesi 555, Kadın-Doğum Hastanesi 518, Onkoloji Hastanesi 598, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) 100 ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ise 300 yatakla hizmet veriyor. 

Ankara Şehir Hastanesinde, içerisinde tuvalet ve banyosu yer alan 2 bin 117 nitelikli hasta odası ve Türkiye’nin en özellikli ameliyatlarının yapılacağı, yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlarda donanıma sahip 131 ameliyathane yer alıyor.   

Hastanede, hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan 674 yatak kapasitesine sahip yoğun bakım ünitesi de yer alıyor. 

Hastane ayrıca, kemoterapi ünitesinde 127 koltuk, diyaliz merkezinde 38 yatak, iyot tedavi servisinde 10 yatak ve yanık tedavi ünitesinde ise 24 yatağa sahip. 

Türkiye’nin en büyük laboratuvarını barındıran hastanede, tüm hizmetler dijital ortamda yürütülecek. Kampüste, ambulans helikopterler için 2 ayrı heliport bulunuyor. Sağlık kampüsü tam kapasiteyle hizmete girdiğinde günlük 30 bine yakın hasta kabulü öngörülüyor. Acil servise ise günlük ortalama 8 bin giriş olacağı tahmin ediliyor. 

Ankara Şehir Hastanesine Ulaşım 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri de Çankaya’daki Ankara Şehir Hastanesine rahat bir ulaşım için hazırladığı yol projesi kapsamında, kentin dört bir yanından bölgeye ulaşım sağlanabiliyor.  

Metro ile Aşti Otobüs Terminalinden Ulaşım: AŞTİ Otobüs Terminalinden Söğütözü Metrosuna yürüyerek Metro ile Tarım Bakanlığı durağında inip 112 numaralı EGO ring otobüsü yada taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Dolmuş ile Ulaşım: Kızılay Güvenpark istikametinden Ankara Şehir Hastanesi Dolmuşlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ulus İstikametinden Bilkent istikametine giden dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuş kalkış noktası ULUS – Denizciler dolmuş durağıdır. 

AŞTİ Otobüs Terminalinden Ulaşım: AŞTİ otobüs terminalinden Konya yolu üzerinden geçen Bilkent istikametine giden dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

AŞTİ Metrosunu kullanarak önce Kızılay istikametine sonra Koru Metrosuna aktarma yaparak tarım Bakanlığı durağında inip 112 numaralı EGO ring otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ankara Hızlı Tren Garı durağında indikten sonra Bilkent istikametine giden dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  

ERYAMAN Hızlı Tren Garından Kızılay istikametine giden otobüs veya dolmuş ile Tarım Bakanlığı durağında inip 112 EGO ring otobüsü ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için https://ankarasehir.saglik.gov.tr/ yararlanabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0