in

Bayramiç Beyazı nedir?

Çanakkale ilimiz, Bayramiç ilçesi Kazdağı eteklerinde üretilen tadı ve olağanüstü aroması ile bir Kazdağı efsanesi olan “Bayramiç Beyazı” Avrupa Birliği tescili yolunda AB’ye 01.02.2018 tarihinde tescil başvurusu yapılan “Bayramiç Beyazı”nın ilanı dün, 16.12.2020 tarihli Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlandı. AB, 1151/2012 Sayılı Tüzüğünün 51. maddesine göre itirazlar yayın tarihinden itibaren 3 ay içinde yapılabilecek. İtiraz olmazsa Mart ayının ikinci yarısı ya da Nisan ayı içinde #BayramiçBeyazı AB tescilini almış olacak.

Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan;

Bayramiç Beyazı 16 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlandı. 3 ay gibi bir sürede askıda kalacak. 3 ay sonunda hiç bir itiraz olmadığı taktirde tescillenmiş olacak. Bayramiç’imze, Çanakkale’mize ve Türkiye’mize hayırlı olsun. Bu tescil Çanakkalemizin Türkiye’de Avrupa Birliği tescilli ilk ve tek ürünü olacaktır. Ülkemizinde 5. ürünü olacaktır. Çalışmalarımız herşey Türkiye için, herşey Çanakkale için, herşey Bayramiç için hayırlı olsun”.dedi”

Bayramiç Beyazı nedir?

Bayramiç beyazı, 7 bin dönüm alanda erkenci, orta ve geç olmak üzere 3 dönemde yetiştiriliyor. 2013 yılında Bayramiç beyazı adıyla Türkiye’de coğrafi işaret tescili yapılan ürün rengi, tadı, kokusu ve aroması ile tüketici tarafından beğenildiği ve diğer nektarin çeşitlerine göre daha uzun süre dayanıklılık gösterdiği belirtiliyor

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0