in

Bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir? 

Son günlerde bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusu birçok kişi tarafından araştırılıyor. Şehirlerin fonksiyonel durumlarının baz alındığı bu gruplandırma bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusuyla gündemde. Üniversite sınavına hazırlanan ve coğrafya dersiyle ilgilenen öğrenciler bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusuna yanıt arıyor. Peki, bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir? İşte, detaylar… 

Bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusu merak edilmeye devam ediyor. Öğrenciler tarafından araştırılan bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusu gündemdeki yerini aldı. Peki, bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir? İşte, bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir sorusunun detaylı cevabı… 

Bölgesel etkiye sahip şehirler hangileridir? 

İlk şehirler Neolitik Dönem’de kurulduğundan bu şehirlerdeki başlıca fonksiyon tarım ve ticaretti. Günümüzde de ticaret, üretimdeki artış ve üretim fazlalığından kaynaklandığı için şehirlerin tamamında ortak özelliktir. Ancak ticaretin yanı sıra şehirlerin bir kısmında farklı fonksiyonlar ön plana çıkabilmektedir. Şehirlerde hangi fonksiyon ön planda ise oradaki üretime bağlı olarak ticaret de gelişmektedir.  

Bazı şehirler ise uluslararası etkiye sahip olmamakla birlikte çevresindeki bazı ülkeler üzerinde etkiye sahiptir. Bu şehirler aynı zamanda küresel şehir adaylarıdır. Madrid, İstanbul, Mumbai, Dubai ve Sao Paulo bu tür şehirlerdendir. Şehirlerin bir kısmı da yerel etkiye sahiptir. Bu tür şehirler, içinde yer aldığı ülkenin bir kısmını etkilemektedir. Örneğin Erzurum, çevresinde yer alan Ağrı, Iğdır, Kars ve Bayburt gibi şehirlere ve bunların kırsal alanlarına etkide bulunmaktadır. 

Şehirler neye göre sınıflandırılıyor?

Şehirler, ön plana çıkan etkinliklerine göre sanayi, maden, tarım, turizm, liman, dinî ve yönetim özelliklerine göre sınıflandırılabilmektedir. Günümüzde borsa fonksiyonundan dolayı küresel etkiye sahip olan bazı şehirler bulunmaktadır. Bu şehirlerin başında New York gelmektedir. Londra, Paris, Frankfurt, San Francisco (San Fransisko), Tokyo, Singapur ve Hong Kong da bu tür şehirlerdendir. Bu şehirler, küresel etkiye sahip olan şehirlerdendir. Buna bağlı olarak şehirde eğitim, turizm ve sanayi gibi farklı fonksiyonlar da gelişmiştir. Buna göre belirtilen şehirde madencilik ana fonksiyonu, diğer etkinlikler yan fonksiyonları oluşturmaktadır. Maden şehirlerine örnek olarak kömür yataklarından dolayı Essen, petrol yataklarından dolayı ABD’nin Teksas Eyaleti’ndeki Houston (Hüstın) şehrini ve ülkemizdeki Zonguldak’ı örnek olarak verebiliriz. Bu şehirler içinde Houston küresel, Zonguldak ise yerel etkiye sahip şehirlerdir. 

  

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0