in

Cam suyuna antifriz konur mu? 

Havaların soğumasıyla cam suyuna antifriz konur mu sorusu da gündeme geldi. Birçok sürücünün merak ettiği cam suyuna antifriz konur mu sorusu arama motorlarında da en fazla aranan içeriklerden. Peki, cam suyuna antifriz konur mu? İşte, cam suyuna antifriz konur mu sorusunun detaylı cevabı… 

Son günlerde birçok kişi cam suyuna antifriz konur mu sorusuna yanıt aramaya başladı. Ülke genelinde soğuk havaların etkisini göstermesiyle sürücüler cam suyuna antifriz konur mu sorusunu da gündeme getirdi. Peki, cam suyuna antifriz konur mu? İşte, cam suyuna antifriz konur mu sorusunun detaylı yanıtı… 

Cam suyuna antifriz konur mu? 

Cam suyuna antifriz konulmasının temel sebebi, camların donmasını engellemektir. Antifrizin görevini etkili bir şekilde gerçekleştirmesi ve motora zarar vermemesi için belli bir miktar su ile karıştırılarak kullanılması gerekiyor. Su ile buluştuğunda antifriz kaynama noktası yükseliyor, donma noktası ise düşüyor. Yaz aylarında da kullanılabilen antifriz, motorların radyatörlerine eklendiği zaman korozyon, paslanma ve aşınma gibi problemleri önlemeye destek sağlar. Araç motorları için hayat kurtarıcı olan antifriz soğutma suyuna eklendiği zaman kaynama noktasını yükseltir ve donma noktasını düşürür. Antifriz, soğutma sisteminde bulunan lastik hortumlarına ya da metallere herhangi bir zarar vermez. 

Antifriz, soğutma suyuna %35 oranda eklendiği zaman karışımın donma noktası -19 dereceye kadar inmektedir. %50 oranda antifriz eklendiği zaman ise ortalama olarak -38 dereceye kadar motor suyunun donma riski ortadan kaldırılmış olur. İçerisinde yer alınan iklim şartlarına göre de antifrizi belirli oranlarda radyatöre karıştırabilirsiniz. Şeffaf renkte olan antifrizin normal suyun renginden ayırt edilebilmesi için içerisine bir miktar renklendirici katılmaktadır. 

Antifriz nasıl eklenir? 

Radyatör suyuna antifriz eklemek çok karmaşık bir işlem değildir. Aracınızın belirli parçalarının hangi bölgede olduğunu biliyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek antifriz ekleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak güvenliği sağlamak için motorun soğuduğundan tamamen emin olmalısınız. Araç kaputunu açtıktan sonra ızgaraya benzeyen radyatörü bulmalı ve daha sonra yedek su kapağı ile birlikte radyatör kapağını da açmalısınız. Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açtıktan sonra içerideki tüm suyu boşaltmak gerekmektedir. Boşaltma işleminden sonra kapağı sıkıca kapatmayı ihmal etmemelisiniz. 

Antifrizi içeriye dökmeye başlayabilirsiniz. Döktüğünüz antifrizin üzerine karışım yapabilmek için saf su ekleyebilirsiniz. Radyatör bölümünün tamamen dolduğu andan sonra aracınızın motorunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Motor çalışır haldeyken kaputun başına tekrar geçmeli ve çalışan motor sebebiyle radyatörde oluşabilecek su kayıplarını dengelemek için su eklemeye devam etmelisiniz. Suyun normal seviyelere geldiğini gördüğünüz an su ekleme işlemini mutlaka sonlandırın. Radyatör kapağını tekrar kapatıp, antifriz işlemini tamamlayabilirsiniz. İşlemi tamamlayabilmek için sadece tahliye kapağı ve radyatör kapaklarının aracınızın hangi bölümünde olduğunu öğrenmeniz yeterli olacaktır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0