in

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? 

Bir süre kullanılmayacak araçlar çeşitli sebeplerle trafikten çekilebilmektedir. Bu doğrultuda birçok kişi çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusunu gündeme getirdi. Aracın yeniden trafiğe çıkarılabilmesi için belirli prosedürlerin sağlanması gerekiyor. Peki, çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? İşte, çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusunun detaylı cevabı… 

Arama motorlarında sıkça araştırılan çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusu sosyal medyanın da gündeminde. Çekme belgesi, aracın bütün borç ve yükümlülükleri ödenmek suretiyle trafikten çekilmesi ve kullanılmayacağının beyan edilmesi üzerine verilmekte olan belgedir. Peki, çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? İşte, çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusunun detaylı yanıtı… 

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? 

Çekme belgesi alınmak suretiyle trafikten çekilecek araçlara vergi veya borç çıkmamaktadır. Çekme belgeli aracı ancak belirli şartları sağlamanız halinde trafiğe sokabilirsiniz. Çekme belgeli araç için ilk olarak trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Akabinde aracınızı muayeneye götürün ve muayene yaptırdıktan sonra araç tescil belgesiyle Noter’e gitmeniz gerekiyor. Noter’de tescil kayıt işlemlerinizi tamamlayıp aracın trafiğe çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çekme belgeli araç muayene ücreti 2020 yılı güncel araç muayene ücretleri araç sınıfına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  

Aracı çekme belgesinden alıp trafikten çekmek isteyen kişiler için süreç şu şekildedir; Trafikten çekeceğiniz arabanın plakasını sökün, Aracın bütün borçlarını ödeyin, Plaka ve ruhsatla Noter’e gidip trafikten çekme işlemini tamamlayın. 

Traktör, motosiklet ve motorlu 174.64 TL’dir, Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 342.20 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tanker 462.56 TL’dir. Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı Trafik sigortası 700 – 1300 TL, Muayene ücreti 300 TL, Plaka noter masrafı 300 TL, 2020 yılında çekme belgeli aracın masrafları 1300 TL dolaylarında olmaktadır. 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0