in

e-Nabız hacklendi mi? Vatandaşların özel bilgiler satışa mı çıkarıldı?

Gün geçtikçe yeni özellikler kazanan ve vatandaşların özellikle de pandemi süresince sıkça kullanmaya başladığı e-Nabız uygulaması, siber saldırıya uğradığı ve hacker’ların vatandaşların bilgilerini internette satışa çıkardığı iddiasıyla gündem oldu. Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği e-Nabız uygulaması gerçekten de hack’lendi mi? Vatandaşların bilgileri satılık mı? İşte bilmeniz gerekenler…

Gün geçmiyor ki bir dev kuruluş hack’lenmesin. Özellikle de pandemi süresince hastanelerin siber saldırıya uğraması artık alışılagelmiş bir durum haline geldi. Ancak son olarak Sağlık Bakanlığı’nca geliştirilen e-Nabız uygulamasının hack’lendiği ve vatandaşların bilgilerinin satışa sunulduğu iddiası ortalığı bir anda karıştırdı. Peki e-Nabız hack’lendi mi?

Siber saldırganlar, paylaştıkları mesajlarda e-Nabız platformunu hack’lediklerini deklare ederken, 7 milyonu aşkın vatandaşın bilgilerinin ellerinde olduğunu iddia etti. 600 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulan bu bilgilerin içinde vatandaşlara ait çok kritik veriler de yer alıyor.

Hacker’ların iddiasına göre 7 milyon vatandaşın kimlik bilgileri, şifreleri, yaşları, kilo bilgileri ve hatta varsa çocuklarının isimleri çalınan veritabanında yer alıyor.

Diğer yandan vatandaşların özel bilgilerini satışa sunduğu iddiasında bulunan hacker’ların bu yöntemi kullanarak vatandaşları dolandırmaya çalıştığına dikkat çekiliyor. Veri tabanının satışa çıktığı sitenin kullanıcıları, bunun bir dolandırıcılık vakası olduğunu öne sürüyor. Yani siteye giren kullanıcılar hacker’lara inanmıyor, çalınan bilgilerden daha fazlasını paylaşmalarını bekliyor.

Sağlık Bakanlığı ise konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınırken, vatandaşların şifrelerini değiştirmesi, aynı şifreyi başka hesaplarında kullanıyor olmaları halinde ise o hesaplarının şifrelerini de bir an önce değiştirmesi öneriliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0