in

Hacim skaler mi vektörel mi?

Uzaktan eğitimde konuları anlamakta zorluk çeken bazı öğrenciler hacim skaler mi vektörel mi sorusuna yanıt aramaya başladı. Ölçüm yapmada kullanılan başlıca büyüklükler, hacim skaler mi vektörel mi sorusuyla bir kez daha gündeme geldi. Peki, hacim skaler mi vektörel mi? İşte, hacim skaler mi vektörel mi sorusunun detaylı cevabı…

Son günlerde hacim skaler mi vektörel mi sorusu birçok kişi tarafından araştırılmakta. Fizik dersi konuları arasında yer alan ölçüm yapmada kullanılan büyüklükler şimdilerde ise hacim skaler mi vektörel mi sorusuyla gündemde. Peki, hacim skaler mi vektörel mi? İşte, hacim skaler mi vektörel mi sorusunun detaylı yanıtı… 

Hacim skaler mi vektörel mi? 

Fizikte ölçüm yapmada kullanılan başlıca büyüklükler vardır. Bu büyüklükler temel ve türetilmiş büyüklükler olarak ikiye ayrılır. Uzunluk, kütle, zaman, sıcaklık gibi büyüklükler temel büyüklük yani skaler büyüklüklerdir. Kuvvet, hız, ivme ve hacim gibi büyüklükler ise türetilmiş büyüklük yani vektörel büyüklüklerdir. Büyüklük ister skaler olsun ister vektörel olsun her ikisi de ölçülebilen büyüklüklerdir. 

Vektörel büyüklük nedir?  

Fizikte büyüklüğü, başlangıç noktası, yönü ve doğrultusu olan büyüklüklere vektörel büyüklük denir. Hız, ağırlık ve itme vektörel büyüklüktür.  

Skaler büyüklük nedir?  

Yalnızca bir sayı ve bir birimle ifade edilebilen büyüklüklere skaler büyüklük denir. Sıcaklık, kütle ve hacim skaler büyüklüktür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0