in

Hafta sonu test yapılıyor mu?

Hafta sonu test yapılıyor mu sorusu oldukça merak ediliyor. Korona virüs salgınında belirti gösteren veya test yaptırmak isteyen vatandaşlar hafta sonu test yapılıyor mu sorusuna yanıt arıyor. Peki, hafta sonu test yapılıyor mu? İşte, hafta sonu test yapılıyor mu sorusunun yanıtı…

Dünya genelinde yaşanan korona virüs salgınında vaka artışları devam ediyor. Endişe duyan vatandaşlar da hafta sonu test yapılıyor mu sorusuna yanıt arıyor. Peki, hafta sonu test yapılıyor mu? İşte, hafta sonu test yapılıyor mu sorusunun yanıtı… 

Hafta sonu test yapılıyor mu? 

Yeni Koronavirüs testi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve sayısı aratarak devam eden belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır. Testin sonuçlanması zaman aldığından testi yaptıran kişinin izolasyon kurallarına uyarak test sonuçlarını beklemesi gerekiyor. Sağlık çalışanları ve otoriteler tarafından ne söyleniyorsa uyulmalı, artık aktif bir salgını (pandemi) yaşıyoruz.  

Bulaşma zincirini kırmamız için de bu testlerin yapılması gerekli. Yani test edip, duruma göre tedavi, takip ama en önemlisi izolasyon yapmak lazım. Evde, hastanede, iş yerinde her yerde önlem almalı, kurallara çok sıkı uymalıyız. Sadece ulusal değil global bir sorumluluğumuzdur. Test haftanın her günü ve her saatinde tüm hastanelerde yapılabiliyor. 

Testi yapan kişiler, çok özel şartlarda, özel kişisel koruyucu ekipman giyerek, sıkı önlemler altında yapması gerekiyor. Burundan ve/veya genizden sürüntü çubuklarıyla alınan örnekler, kapalı ortamlarda, çok dikkatli bir şekilde taşınıp laboratuvarda test ediliyor. Üst düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor. Kapalı ve hava sirkülasyonu az olan alanlarda maske kullanınız. Standart maske yeterlidir ancak çok riskli iseniz farklı maske kullanımınız konusunda hekiminize danışınız. Ayrıca, hazırladığımız “Online Coronavirüs Testi” uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Korona virüs test sonucu ne zaman çıkıyor? 

Test, ilgili hekim karar verdiği andan itibaren 7/24 çalışan referans merkezlerine gönderilir, en erken 36 saatte (şu anki şartlarda) sonuçlanıyor. Tedavi, izolasyon ve en önemlisi hastalığı doğrulanmış kişilerin yakın temasta bulunduğu kişilerin tespiti gerçekleştiriliyor bu sayede. Mutlaka sıkı ev izolasyonu yapılması, başka kişilerle görüşmemeleri ve klinik olarak şikayet olduğunda sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri anlatılıyor. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0