in

Yılan omurgalı mıdır?

Dünya çapında pek çok farklı omurgalı çeşidi bulunmakta. Son günlerde birçok kişi de yılan omurgalı mıdır sorusuna yanıt arıyor. Yaklaşık 3 bin farklı türü bulunan yılanlar oldukça merak edilen canlılar. Peki, yılan omurgalı mıdır? İşte, yılan omurgalı mıdır sorusunun yanıtı…

Yılan omurgalı mıdır sorusu büyük bir merakla araştırılıyor. Son günlerde arama motorlarında da bolca aranan yılan omurgalı mıdır sorusunu sizler için yanıtladık. Peki, yılan omurgalı mıdır? İşte, yılan omurgalı mıdır sorusunun yanıtı… 

Yılan omurgalı mıdır? 

Birçok farklı özelliğe sahip ve değişik yaşam koşulları üzerinden hayatını sürdüren omurgalı canlılar bulunmaktadır. Bu canlıların ortak şekilde omurgası bulunsa bile, çoğalmaları ya da beslenmeleri ve konaklama açısından özellikleri büyük değişkenlikler yaratmaktadır. O yüzden isim olarak saymak gerekirse bunlardan sayılmayacak kadar fazla olduğunu söylemek mümkün. 

Genel olarak ise sırtlarında omurga bulunan canlılara omurgalılar denmektedir. Omurga içerisinde sinir ve kemik ile beraber kıkırdak doku yer almaktadır. Bu organizmalar ortak şekilde ve senkronize olarak çalışarak, canlının çok daha aktif bir yaşam sürmesine olanak vermektedir. Aynı zamanda daha çevik ve atletik bir yapı sunması ile beraber, omurga canların vazgeçilmez evrimsel yaşam özellikleri içerisinde yer almaktadır. 

Evet, yılan omurgalı bir hayvandır. Yılanlar etobur canlılardır yani etle beslenirler. Omurgalılar sınıfında pullular takımı üyesidir. Etçil bir sürüngen olan yılanların ayakları yoktur. Alt takımları Serpenteslerdir. Kertenkelelerin de ayağı yoktur, birbirinden ayırt edilmeleri için göz kapakları yoksa ya da dış kulağı yoksa ona yılan deriz. Ektotermik amniyot bir omurgalı olan yılanlar, 9 yıl ortalama ömür sürelerine sahiptirler. Türden türe değişiklik gösteren boy uzunlukları vardır. 2,5 metre olabildiği gibi, 10 cm olabilen türleri de vardır. Üyesi oldukları grup, bilateral simetrililerdir. Kordalılar üst şubesinin omurgalılar alt şubesine mensuplardır. Dünyada çok geniş bir yaşam alanına sahiplerdir. Yani dünyadaki pek çok ada ile Antarktika kıtası dışında hemen hemen her yerde yılanlara rastlayabiliriz. 3000 kadar türe ve 456 adet cinse sahip olan yılanlar, on beş familyaya sahiptir. Yılanların hepsi zehirli değildir, hatta pek çoğu zehirli değildir. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0