in

HGS nasıl alınır, cama nasıl yapıştırılır? İşte güncel HGS ücretleri ve detaylar

HGS uzun adıyla Hızlı Geçiş Sistemi yaz dönemiyle birlikte otomobil satışlarının hızlanması ve 1 Temmuz itibarıyla şehirler arası seyahat kısıtlamalarının kalkacak olması nedeniyle son dönemde yine merak edilen konular arasında. Araba sahibi milyonlarca kişi, sürücülerin otoyol ve köprülerden daha hızlı ve kolay geçiş yapmasını sağlayan HGS, sürücülerin en çok merak ettiği konulardan. Özellikle HGS’nin nasıl ve nereden temin edileceğini araştıran sürücüler bu konuda internette araştırma yapıyor. Peki HGS nasıl alınır? HGS başvurusu nereye yapılır? HGS geçiş ücretleri ne kadar?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulaması hayatımıza yeni giren teknoloji ürünlerinden biridir. Trafikte özel araç kullanımının artmasıyla paralı köprü ve otoyollarda ki gişelerde parayla geçme sistemi ihtiyaca cevap veremez oldu. İlk olarak hayatımıza Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) girdi. Bunlarda artık ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğinde ise 2012 yılında HGS’ye geçiş yapılmaya karar verildi.

HGS NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Peki, HGS nereden ve nasıl alınır? Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS kullanmak için işlemlerinizi PTT şubeleri haricinde bankalardan, bankaların internet ve cep şubelerinden, anlaşmalı noktalardan yapmam mümkün. HGS’ler PTT’den ve bankalardan temin edilebilir. PTT, HGS’yi ücretli verirken, bankalar mevduat sahibi ya da kredi kartı olanlara herhangi bir ücret talep etmeden veriyor.

PTT tarafından yol güzergâhlarına kurulan satış noktaları ve bakiye yükleme noktaları ise şöyle sıralanıyor:

Niğde-Şanlıurfa Otoyolunda: Adana Batı, Adana Doğu, İskenderun, Gaziantep Batı, Şanlıurfa, Mersin İstasyonları. Ankara-Edirne Otoyolunda: Akıncı, Edirne, Çorlu, Babaeski, Adapazarı, Gerede, Çamlıca, Boğaziçi köprüsü, Gebze, Dilovası, Kandıra, FSM Köprüsü, Kınalı, Hadımköy, Avcılar, Mahmutbey İstasyonları. İzmir-Aydın-Çeşme Otoyolu: Aydın, Belevi, Çeşme, Germencik, Işıkkent, Narlıdere İstasyonları.

HGS ANLAŞMALI BANKALAR

İŞ BANKASI
ALBARAKATÜRK
GARANTİ
TEB
KUVEYTTÜRK
DENİZBANK
YAPIKREDİ
VAKIFBANK
HALKBANKASI
TÜRKİYE FİNANS
AKBANK
ZİRAAT BANKASI
FİNANSBANK
HGS ANLAŞMALI PETROL İSTASYONLARI
PETROL OFİSİ
SHELL
BP
OPET
TPPD
TOTAL Yetkili İstasyonları

HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokopisiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir.

HGS ÜCRETİ 2021 NE KADAR?

Peki, HGS ürünü ücreti 2021 ne kadar? PTT’nin internet sitesinde şu bilgi yer alıyor: PTT işyerleri tarafından satılan HGS ürünlerinden yapışkan tipi etiket bedeli 12,5 TL, kart tipi etiket bedeli ise 25 TL’dir. Müşterilerin satış esnasında etiket bedeline ek olarak bakiye de yüklemeleri gerekmektedir.

Anlaşmalı bankaların ise HGS ürünleri için farklı fiyatları bulunuyor. Çalıştığınız bankanın ürün ve hizmet ücretleri bölümünden bulabilirsiniz. Bazı bankalar ise müşterilerine HGS kart ve etiketini ücretsiz olarak verebiliyor. Ücretsiz HGS kartı için müşterisi olduğunuz banka ile görüşebilir ve uygulamanın geçerli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

HGS İÇİN ARAÇ SINIFLARI: HANGİ ARAÇ HANGİ SINIFTA?

Peki, HGS alırken nelere dikkat edilmeli? HGS kullanan sürücülerin araçları 6 sınıfta ücretlendiriliyor. Köprü ve otoyollarda HGS kullanacak sürücülerin bu nedenle araçlarının yer aldığı sınıflandırmaya uygun HGS etiketi kullanması gerekiyor aksi durumda sürekli olarak araç sınıfı uyumsuzluğu devam eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye alınıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün internet sitesinde yer alan bilgilere göre araçlar ve bulundukları sınıflar ise şöyle:

1.Sınıf Araçlar: Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre olan araçlar 1. sınıftır
2.Sınıf Araçlar: Aks aralığı 3.20 metre ve üzerinde olan türlü 2. akslı araç 2. sınıftır
3.Sınıf Araçlar: Aks adedi (dingil sayısı) 3 tane olan her türlü araç 3. sınıfta yer alıyor.
4.Sınıf Araçlar: Dingil sayısı 4 ve 5 adet olan her türlü araç 4. sınıf araçtır.
5.Sınıf Araçlar: Dingil sayısı 6 ve daha fazla olan kamyon, treyler vb araçlar bu kategoride yer alır.
6.Sınıf Araçlar: Bu kategoride ise motosikletler yer almaktadır. Motosikletler 1. sınıf araç ücretinin yarısı kadar bir ücret ile otoyol ve boğak köprülerini kullanabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0