in

ÜzgünÜzgün ŞaşkınŞaşkın

Hogwarts gerçek mi?

Küçük büyük demeden herkesin izlediği sevilen film serisi Harry Potter’ın yetiştiği büyücülük ve cadılık okulu Hogwarts gerçek mi sorusuyla arama motorlarında araştırılıyor. Ülkemizde binlerce hayranı ile hakkında sosyal medya hesapları açılan Hogwarts Büyücülük Okulu gerçekte var mı? Hogwarts nerede bulunuyor? Gençlerin izledikleri zaman hayallerini süsleyen okul olan Hogwarts gerçekte var mı? İşte, merak edilenler…

Kimi zaman akşamları ekranlarda yayınlanan Harry Potter film serisi bugünlerde tekrardan gündeme getiriliyor. Sosyal medyada pek çok kişinin yaptığı paylaşımla dillendirilen Hogwarts gerçek mi? Harry Potter’ın maceralarının anlatıldığı filmde geçen Büyücülük Okulu Hogwarts gerçekte var mı? Hogwarts nerede? İşte, detaylar…

HOGWARTS GERÇEK Mİ?
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük eğitimi veren kurgusal okul.

Kısa adıyla Hogwarts, İngiltere’de bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir. 11. yüzyılda 1000’li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların soyadlarını taşır: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrencilerini on bir yaşından itibaren alır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül’de açılmaktadır. Her yıl 1. sınıfların hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim “Seçmen Şapka” tarafından yapılır.

Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu’nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamıyla öğrenilememesinin nedenlerinden biridir.

Hogwarts’ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0