in

Katolik Hristiyan ne demek? 

Son günlerde pek çok kişi Katolik Hristiyan ne demek sorusunu araştırmaya başladı. 1054 yılında ikiye ayrılan Hristiyan alemi, Ortodoks ve Katolik mezhebi olarak davalarını sürdürdüler. Temel de çok fazla farklılık bulunmasa da sosyal kültürel tartışmalar bu mezheplerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Peki, Katolik Hristiyan ne demek? İşte, Katolik Hristiyan ne demek sorusunun detaylı yanıtı… 

Tarihte yaşanan idari, kültürel veya siyasi olaylar bazı fikir ayrılıklarına sebep olmuştur. Hristiyanlarda çok uzun yıllar önce Ortodoks ve Katolik olmak üzere 2 mezhebe ayrılmıştır. Doğu ve Batı olarak ayrılan bu gruplar, Katolik Hristiyan ne demek sorusuyla yeniden gündeme geldi. Sizler için hazırladığımız haberimizde Katolik Hristiyan ne demek sorusunu yanıtladık. İşte, Katolik Hristiyan ne demek sorusunun detaylı cevabı… 

Katolik Hristiyan ne demek? 

Doğu kiliseleri ve Batı kiliseleri olarak 1054 yılında ikiye ayrılan Ortodoks ve Katolikler arasında temelde çok büyük farklılıklar bulunmuyor. Katolik ve Ortodoksların bölünmesinde doktrinsel ve teolojik ihtilafların yanı sıra tarihi, idari, siyasi ve sosyal kültürel tartışmalar etkili oldu. Katoliklerde Kutsal Ruh hem Baba’dan hem de Oğul’dan çıkar. Ortodokslar ise yalnızca Baba’dan, İsa aracılığıyla çıktığını iddia eder. Katolikler Papa’nın dünya üzerinde Tanrı’yı temsil ettiğine inanırlar. Papaya “yanılmazlık” ve hatadan muafiyet gibi nitelikler atfedilir. Ancak Protestan ve Ortodokslar bu fikre karşı çıkar. Peygamberlerin bile hata yapabileceği kabul edilirken Doğu Ortodoks Hristiyanları ve Protestanlar için Papanın yanılmazlığı iman konuları arasında yer almaz. Ortodoks ve Protestanlarda Tanrı’ya “seven ve affeden” gözüyle bakılarak, O’nun “hakim rolü” oynamasına karşı çıkılır. 

Hz. İsa’nın affedici rolü ön planda bulundurulur ve Tanrı “sevgi” olarak tanımlanır. Katolikler Roma imparatorluğunun eski düşünce tarzına dayanarak hukuku esas alır. Katolikler Tanrı’yı büyük bir hakim olarak görür. Tanrı adil olanı, doğruyu yanlışı ayırt eden, gerektiğinde ceza verendir. Ortodoks kiliseleri halk tabakasının da idarede yer almasını teşvik eder. Yani Patrik ve Baş Piskopos halktan seçilebilir. Ancak bu kural Türkiye’de uygulanmaz. Ayrıca Ortodoks kiliseleri, Katolik kiliseleri gibi devlete karşı tam bağımsız bir statüye uzun süre sahip olamamışlardır. 

Katoliklerde ise tayin “yukarıdan aşağıya” yapılır. Katolikler İsa’nın doğuşunu 25 Aralık’ta kutlar. Ortodokslar ise 6 Ocak’ta. Katoliklerde rahiplerin evlenmeleri yasaklanırken Ortodoks kiliseler rahiplerin evlenmesine izin verir. Katoliklerde vaftiz uygulaması sadece su serpmekle yapılır, Ortodokslarda ise tamamen suya daldırılır. Katolikler ayinlerde Latinceyi kullanırken Ortodokslar ise özellikle Yunancayı tercih eder. Resim/Heykel alanında Ortodokslar kiliselerde resimleri tercih eder, Katolikler ise özellikle batı kiliselerinde heykel veya statülere de yer verir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0