in

Kuru buz nasıl yapılır?

Kuru buz nasıl yapılır? sorusu bugün internette aranan konular arasında yer alıyor. Kuru buz, karbondioksitin katı halidir. Öncelikle bir soğutma maddesi olarak kullanılır hızlı soğutma özelliği kullanılır. Avantajları, su buzundan daha düşük sıcaklık ve herhangi bir kalıntı bırakmamasıdır. (atmosferdeki nemden kaynaklanan arızi don dışında). Mekanik soğutmanın mümkün olmadığı yerlerde donmuş gıdaları korumak için kullanılan yöntemler arasında yer alır.

Kuru buz karbondioksitin katı haline denir. Bilindiği gibi CO2 dünya atmosferinde bulunan insanların nefes alırken, bitkilerin ise fotosentez yaparken kullandıkları gazdır. Bu kimyasal bileşik, kokusuz tatsız ve renksizdir. Havanın yoğunluğundan 1,5 kat daha yoğundur. Yüksek basınç altında ve düşük sıcaklıkta opak beyaz katı bir hal alır. Bu haline kuru buz denir.

Kuru Buz Yapımı

Karbondioksit, mevcut şartlarda gaz halinde bulunmaktadır. Dolayısıyla kuru buz elde etmek için karbondioksitin önce sıvı haline dönüştürülmesi ve ardından dondurulması gerekmektedir. Karbondioksitin dondurulmasından bahsederken gözünüzün önüne donmuş suda olduğu gibi katı bir madde görünümü gelebilir

Ancak, karbondioksit sıvı haldeyken dondurulduğunda hızlı bir şekilde ve direkt olarak gaz haline geçer. Dolayısıyla gaz hale geçmemesi için oluşturulan sıvının belirli bir kapalı alana püskürtülmesi gerekmektedir. Donmuş karbondioksit zamanla ağırlaşarak tabana doğru çökecektir. Isı seviyesi yükselip de erime gerçekleştiğinde karbondioksitten geriye hiçbir toz ya da tortu kalmayacaktır.

Gelelim karbon dioksitin kuru buz olma sürecinin detaylarına. İlk adım karbondioksit gazının saflaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Ardından -20 oC’de 20 bar basınç uygulanarak gaz halden sıvı hale dönüştürülür. Bu sırada sıvılaştırılmış karbondioksitin özel malzemelerden yapılmış kapalı bir fanus ya da tankta tutulması gerekmektedir. Sonraki aşamada kullanılmak istenen alana püskürtülür ve ortaya çıkan enerji ile donarak katı hale geçer. Oluşan kar, sıkıştırma işlemlerinden geçirilir ve pek çok sektörün kullanımı için piyasaya sürülür. Belirtilen tüm bu aşamaların laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak istenirse kuru buzu ev ortamında kendi başınıza oluşturmanız mümkün.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0