in

Mu Asb ne demek? 

Kara Kuvvetleri Komutanlığında rütbeler yaka işaretleri ve kumaşların renklerine göre birbirinden ayrılır. Bu sebeple pek çok kişide kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Son günlerde araştırılmaya başlanan Mu Asb ne demek sorusuna yanıt arayanların sayısını giderek artıyor. Peki, Mu Asb ne demek? Sizler için hazırladığımız haberimizde Mu Asb ne demek sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Mu Asb ne demek sorusu son günlerde birçok kişi araştırmaya başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki en düşük rütbeler er ve erbaştan başlar. Erden sonra gelen rütbeye onbaşı adı verilir. Mu Asb de askeri bir terimin kısaltılması olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Mu Asb ne demek? İşte, Mu Asb ne demek sorusunun detaylı yanıtı… 

Mu Asb ne demek? 

Mu, muhabere kelimesinin kısaltılmışı olarak biliniyor. Askerî bilginin iletilmesi, işlenmesi ve muhafaza edilmesi ile ilgili görevler muhabere sınıfınca yerine getirilmektedir. Esas olarak “haberleşme, iletişim” anlamlarına gelen muhabere sözcüğü; Kara Kuvvetleri Komutanlığında, muhabere sınıfının başlıca görev sahalarını ifade etmek maksadıyla, “Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri (MEBS)” olarak kullanılmaktadır. Bu görevlerin yerine getirilebilmesi için, gelişmiş teknolojiye sahip, süratli, emniyetli, güvenilir, elastiki ve beka kabiliyeti yüksek, muhabere, elektronik ve bilgi sistemleri ile donatılmış etkili bir komuta kontrol yapısına ihtiyaç vardır. Muhabere sınıfının ana görev sahaları; irtibat, elektronik harp, bilgi sistemleri ve foto film hizmetleridir. 

Günümüzün ağ merkezli dünyasında, savaş ortamının resmini ortaya çıkaracak haberleşme, bilgi, iletim sistemlerinin yönetilmesi ve bu sistemlerin siber saldırılara karşı korunması muhabere sınıfının temel görevi olarak ön plana çıkmaktadır. Muhabere sınıfının ana malzeme ve muhabere sistemleri, modern sayısal telli haberleşme sistemleri, tek ve çok kanallı analog ve sayısal telsizler, uydu haberleşme sistemleridir. Muhabere sınıfında; geleceğin harp ortamının kaçınılmaz bir gerçeği olan ‘Ağ Merkezli Harp’ ekseninde çalışmalar yürütülmektedir. 

Mu Asb kısaltması ise muhabere görevlerini yerini getiren astsubay rütbesine sahip kişilere denir.  Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir-komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi alanlarda da görev alırlar. 

Astsubayların görev ve sorumlulukları, mensubu bulunduğu kuvvet komutanlığına ya da sınıfına göre değişiklikler gösterir. Astsubayların görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır; Subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek, Muhabere görevlerini yerine getirmek, Taşıtlarda ya da başka silahlı araçlarda nişancı olmak, Düşman hava araçları ile mücadele etmek, Birlikler arası iletişimde görev almak, Yerleşkelerin nöbet, giriş ya da çıkış hizmetlerini düzenlemek, Yerleşkelerin güvenliğini sağlamak, Araçların bakım ve onarım süreçlerinde yer almak, Atölye gibi çalışma alanlarının düzen ve temizliğini sağlamak. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0