in

Özel plaka nasıl alınır? 

Arama motorlarında çok fazla araştırılan özel plaka nasıl alınır sorusu vatandaşların gündemindeki yerini aldı. Araba herkes için kişisel bir önem taşıyor ve kimisi içini, kimisi boyasını değiştirerek aracını daha da kişiselleştirmekten zevk alıyor. Tabi ki aracınızı kişiselleştirmenin tek yolu bunlar değil günümüzde çoğu kişi özel plaka alarak kendileri için anlamlı sözcüklerin baş harflerini plakalarında taşıyorlar.  Peki, özel plaka nasıl alınır? Sizler için hazırladığımız haberimizde özel plaka nasıl alınır sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Birçok kişi kişisel araçlarına özel plaka yaptırmak istiyor. Plakada yer alan sözcükler bir takım adı, kuruluş adı ya da isim kısaltması olabilir. Bu doğrultuda özel plaka nasıl alınır sorusu vatandaşların gündeminde. Peki, özel plaka nasıl alınır? İşte, özel plaka nasıl alınır sorusunun detaylı cevabı… 

Özel plaka nasıl alınır? 

Normal şartlarda sıfır bir araba satın aldığınızda ilgili trafik şubesinden size verilen plakayı kullanırsınız. Eğer aracınıza özel bir plaka almak istiyorsanız birtakım işlemler yapmanız gerekiyor. Öncelikle özel plaka istediğiniz adreste ikamet ediyor olmanız zorunludur. Bu adreste ikamet etmiyorsanız plaka değiştirme işleminiz ne yazık ki gerçekleşmeyecektir.   İstanbul dışında oturan hiçbir birey de 34 rakamı ile başlayan bir plaka alamaz. Bu kuralla plaka konusunda iller net olarak ayrılmıştır. Eğer ikamet adresiniz plaka istediğiniz adresle aynı ise bulunduğunuz bölgenin emniyet müdürlüğüne özel plaka için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Özel plaka almak için şartlar bununla da bitmiyor.  Plaka için başvurduğunuz emniyet müdürlüğüne bir bağış yapmak zorundasınız. Bu bağış miktarı istediğiniz plakaya olan arz talep dengesine göre değişmektedir. Örneğin bir takım isminin kısaltmasını plakanızda taşımak istiyorsanız büyük ihtimalle bu konuda rakibiniz çoktur ve bu plakayı almak için yapmanız gereken bağış miktarı artacaktır. Şirketler içinse ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak plaka değiştirme işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı ilde ikamet etme şartı şirketlerde aranmamaktadır. Şirketin son 6 aydaki faaliyet dökümleri, imza sirküleri ve vekalet belgeleri emniyet müdürlüğüne sunulur ve plaka değiştirme işlemi gerçekleşir.  Şirketlerinde plaka değiştirdiğinde yıllık 5 ila 15 bin arasında değişen bir miktarda vergi vermeniz gerekmektedir. Devletin özel olarak tahsis ettiği plakalarda ise şahıs adı ve soyadı, kurum adı gibi kısaltmalar bulunur. Bu plaklar içinde şirket plakaları gibi her yıl vergi ödenmelidir. 

Özel plaka ücretleri ne kadardır? 

Sıfır bir araca özel plaka almak daha kolay olmakla birlikte plaka çıkarma işlemleri sırasında ve her yıl sabit olarak ödenen 5 ve 15 bin TL arasında değişen rakamlar herkes için aynıdır. Ancak kişiler tarafından satılan 2. el bir plaka satın alıyorsanız ödeyeceğiniz rakamlar çok büyük değişiklikler gösterebilir.  Bu miktarlar yine emniyet müdürlüğü tarafından belirlenmekle birlikte 200 binlere kadar çıkabilir. Fiyatı artıran yine plakaya olan arz talep meselesidir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0