in

Direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir? 

Ehliyet almak isteyen pek çok kişi direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir sorusunu gündeme getirdi. 2013 yılından itibaren direksiyon sınavlarında köklü değişikliklere gidildi ve her geçen gün direksiyon sınavlarının uygulama esaslarında sürekli yenilikler yapılıyor. Bu sebeple birçok kişi direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir sorusunu araştırıyor. Peki, direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir? İşte tüm detaylar… 

Son günlerde birçok kişi direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir sorusuna yanıt aramaya başladı. Eski sistemde başarı oranları yüzde 95 civarı seyrederken günümüzde genel olarak başarı yüzde 50 civarında seyrediyor. Özellikle ilk defa direksiyon sınavına giren adayların başarı oranı haliyle düşük oluyor. Peki, direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir? İşte, direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir sorusunun cevabı… 

Direksiyon sınavından kalınca tekrar ne zaman girilir? 

Direksiyon sınavından kalan bir sürücü adayının sıradaki sınavı beklemesi gerekiyor. Tarihler belirlenirken birçok unsur sistemsel olarak ele alınıyor. Bu sebeple kesin bir tarih vermek mümkün değil. Sürücü kursunun aday sayısı az olabilir, sizin girdiğiniz tarihe yakın bir tarihte teorik sınav gerçekleşmiş ve sınava giren adayların direksiyon sınavına girmesi gerekebilir, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün sınav planlaması vs. Bu gibi unsurlardan ötürü sınav tarihiniz 3-6 hafta arası olması muhtemeldir. O yüzden kurs arayıp bilgi almanız gerekecektir. Çoğu kurs sınav tarihlerini mesaj olarak bildirmektedir. 

Direksiyon sınavına ilk defa gireceğim ne kadar ücret ödeyeceğim? 

İlk defa direksiyon sınavına girecek bir sürücü adayının direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 130 TL’dir. MEB’e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir. Tabi ki sürücü kursu sizin adınıza ödeme yapabilir. Bu nedenle sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz.  

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim? 

Direksiyon sınavında kalınca işler değişmektedir. Direksiyon sınavı için MEB tekrar ücret talep ediyor. Kaldığınız her sınav için 130 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. 130 TL sınav ücreti ve sürücü kursuna “direksiyon telafi eğitim ücretini” ödemeniz gerekiyor… Sürücü kursları sene başında belirleyip ilan ettikleri ücreti MEB’e vermektedir. Kurslar bu ücretleri sizden isteyecektir ve yasal dayanağı bulunmaktadır.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi sınavdan kalırsanız 300 TL ile 350 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun 130 TL si direksiyon ücreti, geri kalan kısmı direksiyon telafi eğitimi ücreti. O yüzden eğitiminizi iyi alın, hayırlısıyla sınavdan geçin. Ücretini ödediğiniz direksiyon telafi eğitimini de kurstan talep edin. Toplam 2 ders saatidir.  

2021 Direksiyon sınav hakkı kaçtır? 

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek. İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız “Dosyanız yanar” ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0