in

Romanya vize istiyor mu?

Türkiye’nin Karadeniz’de yer alan komşularından biri olan ve pek çok Türk şirketinin de büyük yatırımlarının bulunduğu Romanya, aynı zamanda gözde turistik merkezlerden biri olma özelliğine sahip. Peki Romanya seyahatini düşünenler ayrıca vize almak için uğraşması gerekiyor mu? Romanya vize istiyor mu? Romanya vizesi gerekiyor mu?

Avrupa ülkelerine olan turist akımının bir kısmını kendisine çekmeyi başaran Romanya, genelde göz ardı edilen bir ülke olsa da turistik ve iş seyahati amaçlı büyük bir kitleyi kendisine çekiyor. Akıllardaki soru ise şu: Romanya vizesi almak gerekiyor mu? Romanya’ya gitmek için vize almak şart mı?

Romanya, Karadeniz’e kıyısı olan ve özellikle Ukrayna işgali sonrası Ukrayna’dan yüz binlerce göç alan bir ülke. Romanya’nın bir diğer önemli özelliği ise vize durumunda gizli. Zira Romanya seyahati yapacaklar için herhangi bir vize şartı aranmıyor. Romanya vizesi almak isteyen Türkiye vatandaşlarının bilmesi gereken ilk nokta yanlarında pasaportlarının olması gerektiği. Ukrayna gibi yeni kimlikle Türkiye vatandaşlarını kabul etmese de, vize olmaksızın ülkeye seyahat mümkün.

Ancak bunun da bir şartı var elbette. 6 ay süresince 90 güne kadar vize almadan Romanya’da kalabilirsiniz. Ancak bu sürenin aşılması halinde Romanya vizesinin alınması gerekiyor. Bunun için de Romanya konsolosluğuna veya ilgili mercilere başvuru yapılması gerekiyor.

Ancak bu sürenin altında kalacak şekilde bir seyahat planlıyorsanız içiniz rahat olabilir. Çünkü Romanya’nın Türkiye özelinde bir vize talebi bulunmuyor.

Ülkeye girişte sadece pasaport kontrolü yapılıyor. Romanya’da ikamet ettiğiniz süre boyunca pasaportu yanınızdan ayırmamalısınız. Kontrole denk gelirseniz yanınızda bulundurduğunuz pasaport size lazım olacak. Bu nedenle vize olmasa da bu noktaya dikkat etmekte fayda var.

Romanya üzerinden Schengen vizesinin gerektiği bir ülkeye seyahat edeceksiniz vize almanız gerekiyor. Romanya’ya girişlerde vize şartı olmasa da, bu ülke üzerinden vize gereken bir başka ülkeye seyahat etmeniz halinde vize almanız gerektiğini asla unutmayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0