in

VO2 Max nedir?

VO2 Max nedir? sorusu son günlerde atletik antrenman yapanların gündemine gelmiş durumda. Halk arasında maksimal oksijen alımı olarak da biliniyor. Peki VO2 Max nedir? VO2 Max nasıl ölçülür? İşte, VO2 Max nedir? VO2 Max nasıl ölçülür? sorularının cevapları…

Son günlerde spor severlerin VO2 Max nedir sorusunun cevabını araştırdığı görülmekte. Atletik antrenman ile ilgili bu terimi sizler için açıkladık. Peki VO2 Max nedir? VO2 Max nasıl ölçülür? İşte, VO2 Max nedir? VO2 Max nasıl ölçülür? sorularının cevapları… 

VO2 MAX NEDİR? 

Atletik antrenmanda VO2 max ya da diğer bir tabirle maksimal oksijen alımı, bir sporcunun sürekli egzersiz yapabilirliğini denetleyen önemli bir faktördür ve aerobik dayanıklılığa bağlıdır. VO2 max, kişinin yoğun veya maksimal egzersiz sırasında kullandığı oksijen miktarını ifade eder.  Ölçümü, bir kilogram vücut ağırlığı için bir dakikada harcanan oksijen miktarının mililitre olarak karşılığını verir. Bu ölçüm genellikle bir sporcunun kardiyovasküler fitness ve aerobik dayanıklılığının en iyi göstergesi olarak kabul edilir. 

 VO2 Max, Aerobik Fitness Seviyesini ve Maksimal Oksijen Alımını ölçer. Teorik olarak, yüksek yoğunluklu egzersizde kişi ne kadar çok oksijen harcayabilirse, o kadar fazla ATP (enerji) üretir. Bu durum genellikle çok yüksek VO2 max değerleri olan elit sporcular için geçerlidir. 

VO2 max, anaerobik eşik (AE) ile karıştırılmamalıdır. Topyekün kapsamlı bir egzersiz sırasında oluşan laktat, kasların içinde oluşur. Doğru planlanmış bir antrenman programı ile, sporcular büyük ölçüde anaerobik eşiklerini yükselterek daha yüksek yoğunluklarda daha fazla antrenman yapabilirler. 

VO2 Max nasıl ölçülür? 

Doğru bir ölçüm için test, bir spor performans laboratuarında, uygun bir test protokolü ile ve sporcunun göstereceği  maksimum çaba ile uygulanmalıdır (genellikle koşu bandı veya bisiklet ile). Bu protokoller hızda ve egzersizde, sertlik ve içeri ve dışarı solumada oksijen yoğunluğu ölçümünde ve koleksiyonunda spesifik artışları kapsar. 

Bu, sporcunun kullandığı oksijen miktarını belirler. 

Bir sporcunun oksijen tüketimi egzersiz yoğunluğu artışı ile belirli bir ivmede yükselir. Fakat bir noktaya  kadar. Bu noktadan sonra egzersizin yoğunluğu artsa bile oksijen tüketimi platosunun belirli bir üst sınırı vardır. Ve artık bu noktadan sonra oksijen tüketimi artış göstermez. İşte bu plato sporcunun VO2 max’ını işaret etmektedir. VO2 max testinde sporcunun aerobik metabolizmadan anaerobik metabolizmaya geçiş yapması kendisini kaslarda yanma, ağrı ya da acı şeklinde hissettirebilir. Bu aşamadan sonra, kas yorgunluğunun sporcuya egzersizi bıraktırması fazla uzun sürmez. 

Test genelde 10 ila 15 dakika arası sürer. VO2 max değerini bulmak için sporcunun kaslarda oluşan yanma, ağrı ya da acıya yeteri kadar katlanması gerektiğinden ötürü, tamamen dinlenmiş ve motivasyonu tam olması gerekmektedir. 

Ayrıca VO2 max tahmin edilebilirdir. VO2 max değerini tahmin etmek için çeşitli protokoller vardır. Bunlardan bir tanesi Bruce Protokolü’dür. Ancak hiçbiri laboratuvar ortamında uygulanacak olan ergosprirometri testi kadar doğru sonuç vermez. 

 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0