in

Yağıbasan medresesi hangi beylik?

Yağıbasan medresesi hangi beylik sorusuyla tarihi yapı hakkında bilgileri öğrenmek isteyen vatandaşlar tarafından arama motorlarında sorgulanıyor. Tarihi olarak büyük bir öneme sahip olan Yağıbasan Medresesi hangi beylik döneminde kuruldu? Tarih kitaplarında yada bilgi yarışmalarında da karşılaşılan medrese nerede ve kim döneminde yapıldı? Yağıbasan medresesini kim inşa etti? İşte, merak edilen sorular ve cevaplar…

Türkiye’nin var olduğu coğrafyadaki sayısız tarihi güzellikteki yapılardan olan Yağıbasan medresesi arama motorlarında araştırılıyor. Tarih derslerindeki kitaplara eklenerek tanıtımı yapılan ve önemli bir miras olduğu hakkında programlar yapılan Yağıbasan medresesi hangi beylik tarafından yapıldı? Yağıbasan medresesi kaç yılında inşa edildi? Yağıbasan medresesi hangi beylik? İşte, detaylı bilgiler…

YAĞIBASAN MEDRESESİ HANGİ BEYLİK?

Yağıbasan Medresesi, Danişment Beyliği’nden Nizamettin Yağıbasan’ın Tokat ve Niksar’da yaptırdığı iki medresedir. Tokat bulunan Yağıbasan medresesi Çukur Medrese olarak da bilinir.

1151 ve 1152 yıllarında yaptırılan medrese, kapalı avlulu Anadolu medreselerinin ilk örneklerinden biri olması açısından önemlidir. Avluyu örten 14 metre çapındaki kubbenin ortası açıktır. Yanlarda küçüklü, büyüklü tonozlu odalar, giriş eyvanının karşısında mescit ve dershane işlevindeki ana eyvan yer alır.

Niksar’da bulunan Yağıbasan Medresesi (1157/1158) ise Tokat’taki medrese gibi kapalı avlulu medreseler planında ve yaklaşık 11 metre çapında bir kubbeyle örtülüdür. Bir bölümü Niksar Kalesi’nin duvarlarına yaslanan medresenin doğu ve kuzeyinde iki eyvan, batısında beşik tonozlu küçük mekânlar vardır. Her iki medrese de yalın, süslemesiz örneklerdir.

Yağıbasan Medresesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08.00-19.00
Yağıbasan Medresesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08.00-17.00
Yağıbasan Medresesi Tatil Günleri: Pazartesi
Yağıbasan Medresesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0