in

Yunus doğurarak mı çoğalır? 

Son günlerde yunus doğurarak mı çoğalır sorusu araştırılmaya başlandı. Denizde yaşam sürmesi ve memeliler sınıfında yer alması sebebiyle yunus doğurarak mı çoğalır sorusu da merak edilmeye başlandı. Aslında uzun yıllardır araştırılan yunus doğurarak mı çoğalır sorusu yeniden gündemde. Peki, yunus doğurarak mı çoğalır? İşte, yunus doğurarak mı çoğalır sorusunun detaylı yanıtı… 

Arama motorlarında çokça aratılan yunus doğurarak mı çoğalır sorusu sosyal medyanın da gündeminde. Hem denizde yaşaması hem de memeli hayvanlar sınıfında yer alması sebebiyle yıllardır merak edilen hayvanlardan biri olan yunus doğurarak mı çoğalır sorusuyla bir kez daha araştırılıyor. Peki, yunus doğurarak mı çoğalır? İşte, yunus doğurarak mı çoğalır sorusunun detaylı cevabı… 

Yunus doğurarak mı çoğalır? 

Yunus balıkları memeliler sınıfındandır. Bundan dolayı yunuslar yumurta ile değil doğurarak çoğalırlar. Yunuslar tüm denizlerde ve bazı nehirlerde yaşarlar. Etçil olan yunuslar genellikle balık ve mürekkep balığı ile beslenirler. 

Yunuslar da yarasalar gibi yönlerini bulmak ve avlanmak için seslerini kullanırlar. Yüksek frekanslı sesin objelere ya da diğer canlılara çarpıp yansıması sonucu oluşan ekodan faydalanırlar. Boğulmalarını engellemek amacıyla yunuslar uyuduklarında beyinlerinin sadece yarısı uykuya dalar, bu şekilde uyanık kalan yarısı sayesinde nefes almaya devam edebilirler. Tüm memelilerden farklı olarak yunusların bebekleri anne karnından kuyrukları önde çıkar. 

Yunuslar 260 metre derinliğe kadar dalabilirler. Her yunusun kendisine has imzası ya da adı olarak adlandırabileceğimiz bir “ıslığı” vardır. Yunuslar çok sosyal canlılardır. Katil balina aslında bir yunus türüdür. Yunuslar su yüzeyinden 6 metre yukarıya zıplayabilirler. Yunuslar balıkçı tekneleri ve balinaların korkuttuğu balıkların kaçış yollarını keserek onları avlarlar. Japonya ve Peru’da yunus eti yenmektedir. Yunuslar mayın temizlemek için kullanılmıştır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0