in

CTRL + A ne işe yarar? Klavye kısayolları

Günlük iş tempomuzda klavyede en sık kullandığımız tuş kombinasyonlarından biri olan CTRL + A tuşlaması, günlük kullanımda fazlasıyla işimize yarıyor. Bu kısayolu kullanarak bir yandan vakit kazanırken, öte yandan alışkanlık haline getirdiğinizde işlerinizin çok daha çabuk bitmesinde önemli bir adım olduğunu fark edeceksiniz. Peki CTRL + A ne işe yarar?

CTRL+A gibi kullanabileceğimiz pek çok farklı tuş kombinasyonu mevcut. Çalışırken ve hatta oyun oynarken dahi bu kısayollar hayat kurtarabiliyor. Popüler klavye kısayollarından biri de tahmin edeceğiniz üzere CTRL + A tuşlaması.

CTRL+A tuşları nedir? Ne işe yarar?

CTRL+A tuşlaması yaptığınızda ‘tamamını seç’ eylemini yapmış olursunuz. Örneğin Word üzerindeki tüm metinleri seçmek istediğinizde CTRL+A yapmanız yeterli. CTRL+A (All yani Hepsi), istisnasız tüm içeriklerin seçilmesini sağlar.

Tüm metni seçmek istediğinizde uzun uzun paragrafları seçmek yerine sadece CTRL+A tuşlamasını yapmak yeterli.

Eğer CTRL+Z ile bir metni sildiyseniz, bu adımı geri almak için bu kez CTRL+Y tuşlaması yapmanız yeterli. Böylece CTRL+Z kaynaklı yanlış girdilerin de önüne geçebilirsiniz.

Özellikle Word ve Excel gibi uygulamalar üzerinde çalışırken metinleri tek tek seçmekle uğraşmak istemeyenlerin her daim kullanması gereken bir kısayol ve bu tuşlamayı mutlaka alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0