in

CTRL + N ne işe yarar? Klavye kısayolları

Klavye kısayollarını kullanarak kullandığınız programlar özelinde çok daha hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz. Bunun için CTRL ile birlikte kullanacağınız herhangi bir tuş kombinasyonu işinizi fazlasıyla görecek. Peki CTRL + N ne işe yarar?

Klavye kısayollarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kısayol, Windows başta olmak üzere yüzlerce program ve uygulama tarafından kullanılıyor. Kısayol, programa göre yeni bir belge, proje, hesap tablosu vs. oluşturuyor. Şimdi gelin, CTRL + N ne işe yarar, detaylara bakalım.

CTRL + N kısayolu, bir programı kullanırken yeni bir dosya oluşturmanızı sağlıyor. Örneğin Chrome kullanırken bu kombinasyonu kullandığınızda otomatik olarak yeni bir sekme açılıyor ve o sekmede çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Benzer şekilde Word dosyası üzerinde çalışırken CTRL + N tuşlaması yaparsanız yeni bir Word dosyası açılıyor.

Excel’de, Access’te ve diğer aklınıza gelebilecek pek çok uygulama CTRL + N, yeni bir dosya açmanızı sağlıyor. Buradaki ‘N’, ‘New’ yani ‘Yeni dosya, Yeni Klasör’ gibi bir anlam taşıyor.

Yeni bir dosyayı hızlıca açmak istediğinizde bu kısayolunu deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0