in

CTRL + Z ne işe yarar? Klavye kısayolları

Klavyede en sık kullandığımız tuş kombinasyonlarından biri olan CTRL + Z tuşları, günlük kullanımda pek çok farklı kısayolun kapısını açıyor. Bu kısayolu kullanarak bir yandan vakit kazanırken, öte yandan alışkanlık haline getirdiğinizde işlerinizin çok daha çabuk bitmesinde önemli bir adım olduğunu fark edeceksiniz. Peki CTRL + Z ne işe yarar?

Günlük çalışma tempomuzda kullandığımız pek çok tuş kombinasyonu bulunuyor ve bu sayede daha verimli bir çalışmaya imza atabiliyoruz. Hatta oyun oynarken dahi bu kısayolların mücadeleleri kazanmakta hayati bir rolü var. Popüler klavye kısayollarından biri de tahmin edeceğiniz üzere CTRL + Z tuşlaması.

CTRL+Z tuşları nedir? Ne işe yarar?

CTRL+Z tuşlaması yaptığınızda yaptığınız bir işlemi geri alabilirsiniz. Örneğin Word üzerinde bir yazım hatası yaptığınızda ya da bir metni yanlışlıkla sildiğinizde CTRL+Z yaparak geri adım atabilir, güncel girişi yapabilirsiniz.

Yani yapılan hatalardan kolayca geri dönüş yapabilmek için CTRL+Z tuş kombinasyonu fazlasıyla iş görür. Silinmemesi gereken içeriklerin silindiğini fark ettiğinizde içeriklerinizin tamamını kurtarana dek bu tuşlamayı yapabilme şansınız var.

Eğer CTRL+Z ile bir metni sildiyseniz, bu adımı geri almak için bu kez CTRL+Y tuşlaması yapmanız yeterli. Böylece CTRL+Z kaynaklı yanlış girdilerin de önüne geçebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0