in

CTRL + X ne işe yarar? Klavye kısayolları

Klavye kısayollarını kullanarak kullandığınız programlar özelinde çok daha hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz. Bunun için CTRL ile birlikte kullanacağınız herhangi bir tuş kombinasyonu işinizi fazlasıyla görecek. Peki CTRL + X ne işe yarar?

Klavye kısayollarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kısayol, Windows başta olmak üzere yüzlerce program ve uygulama tarafından kullanılıyor. Kısayol, programa göre yeni bir belge, proje, hesap tablosu vs. oluşturuyor. Şimdi gelin, CTRL + X ne işe yarar, detaylara bakalım.

CTRL + X kısayolu, bir programı kullanırken seçili olan kelime veya harfi, veya bir fotoğrafı kesmenizi sağlıyor. Özellikle Word gibi kelime işlemci uygulamaları kullanırken yararlanabileceğiniz bu kısayol, CTRL + C kısayolundan farklı olarak kopyalayıp almak yerine kesip alma işlemini gerçekleştiriyor. Yani bir öğeyi taşıyıp bir başka noktaya aktarmanız bu kısayol ile mümkün.

Excel’de, Access’te ve diğer aklınıza gelebilecek pek çok uygulamada CTRL + X’i kullanarak iş süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Kullandığınız programda veya dosyaları taşırken kesme işlemi yapmak istediğinizde CTRL + X kısayolunu deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0