in

İzmir’de mangal yasak mı? 

Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ilk cumartesi günü birçok vatandaş İzmir’de mangal yasak mı sorusunu araştırmaya başladı. Bilindiği üzere Kabine Toplantısı kararları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ardından belli olmuştu. Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıldı. Aylar sonra hafta sonu sokağa çıkabilen kişiler, bahar aylarının da gelmesiyle İzmir’de mangal yasak mı sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Peki, İzmir’de mangal yasak mı? İşte tüm detaylar… 

Yüksek riskli iller dahil olmak üzere pek çok şehrimizde kalkan sokağa çıkma yasaklarının ilk gününde İzmir’de mangal yasak mı sorusu araştırılmaya başlandı. Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından alınan yeni kararlar pek çok vatandaşın yüzünü güldürdü. Risk gruplarına ayrılan 81 ilde farklı kısıtlamalar sürecek. İstanbul ve İzmir yüksek riskli turuncu, Ankara ise orta riskli sarı renk olarak sınıflandırıldı. Hafta sonu kısıtlaması ise düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde pazar günleri devam edecek. Peki, İzmir’de mangal yasak mı? İşte, İzmir’de mangal yasak mı sorusunun detaylı yanıtı… 

İzmir’de mangal yasak mı?  

Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ilk cumartesi günü piknik yerleri açık mı sorusuna yanıt aranıyor. Hafta sonu piknik yasağı olup olmadığına dair arama motorlarında sorgulama yapılıyor. Aylardır süren yasağın kaldırılmasıyla birlikte vatandaşların rahat bir nefes almak için piknik yerlerine gitmesi bekleniyor. Konuyla ilgili alınmış yeni bir karar henüz bulunmuyor. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklama 1 Haziran’da gelmiş ve bu tip yerlere girişin serbest bırakıldığına değinilmişti. Fakat mangal yapımı tamamen yasaklanmıştı. Bu konuyla ilgili herhangi bir gelişme bulunmuyor. 

İzmir’de koronavirüs kısıtlamaları son gelişmeler ile belli oldu. Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, risk durumu turuncu olarak belirlenen illerimizde birçok kısıtlamanın devam edeceğini duyurdu. Alınan karara göre kısıtlamalar her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Düşük ve az riskli olan illerde ise kısıtlamalar kaldırılacak. 

İzmir’de hangi yasaklar kaldırılıyor? 

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıldı, İstanbul ve İzmir yüksek riskli turuncu, Ankara ise orta riskli sarı renk olarak sınıflandırıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı pastane kıraathane gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07:00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteye ile sürdürebileceklerdir.” dedi.Bu açıklamalara göre İzmir’de restoranlar sabah 07:00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle faaliyetini sürdürebilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0