in

Kedi piresi insana geçer mi?

Son zamanlarda birçok insan tarafından merak edilen bir konu bulunuyor. Günümüzde birçok kişi evlerinde evcil hayvan besliyor. Bu hayvanların en yaygın olanlarından birisi de kediler. Kedilerle ilgili birçok konu insanlar tarafından merak ediliyor. Ancak son zamanlarda kedi piresinin insana geçip geçmediği internette çok fazla araştırılıyor. Peki kedi piresi insana geçer mi?

Evcil hayvan denildiğinde akla genelde kedi, kuş ve köpek geliyor. Uzun yıllar boyunca insanlarla birlikte yaşadıkları için vahşiliğini yitiren bu canlılar artık insanın en yakın hayvan dostu. Birçok insan günümüzde evinde, bahçesinde kedi ve köpek besliyor. Kediler çok fazla sorumluluk gerektirmediği için köpeklere göre insanlar tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü köpek beslediğiniz zaman onu her gün belirli saatlerde dışarıya tuvalete çıkartmanız gerekiyor. Ancak kedilerle böyle bir durum söz konusu değil.

Kediler yapıları gereği temiz hayvanlar olarak biliniyor. Ancak kedi piresi, kediler arasında oldukça yaygın görülen bir pire çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak insanları ısırmaya bu pireler kedilerinize ciddi rahatsızlıklar verebilir. Kedi piresi genel olarak dışarıya çıkan, bahçeye çıkan kedilerde bulunuyor. Yani evden dışarı çıkmayan, yüksek katta oturan insanların kedilerinde çok az bulunuyor.

Bu kedilere sadece insanların ayakkabılarından gelen veya kıyafetlerinden dışarıdan getirdikleri kedi pireleri bulaşabilir. Bunun yanı sıra kedilere bulaşan kum piresi denilen bir tür daha bulunuyor. Bu tür insanlara bulaşabilmekte ve insanları ısırıp, kanını emebilmekte. Bu yüzden kedilerinizin düzenli olarak bakımını yapmanız gerekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0