in

Oreo haram mı? Oreo helal sertifikası var mı?

Son zamanlarda birçok Müslüman tarafından Oreo bisküvisinin haram mı? Yoksa helal mi? olup olmadığı sorusu çok fazla soruluyor. Bunun en büyük nedeni Twitter’den Oreo firmasının yaptığı paylaşım olarak gözüküyor. Peki Oreo haram mı? Oreo’nun helal sertifikası var mı?

Bisküvi denilince akla ilk gelenlerden birisi Oreo oluyor. Türkiye’de daha yeni yaygınlaşmaya başlasa da dünyada birçok ülkede oldukça sık tüketilen bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda Oreo’nun haram mı yoksa helal mi olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Bunun en büyük nedeni ise Oreo resmi Twitter hesabının yaptığı paylaşım. Hesap “Oreo bisküvileri helal mi?” sorusuna “Oreo bisküvilerinin ABD ve Kanada’da helal sertifikası yok” cevabını verdi. Bundan dolayı da birçok insan Türkiye’de bu sertifikanın olup olmadığını araştırmaya başladı.

Hal böyle olunca yapılan bu paylaşım oldukça çok konuşulmaya da başlandı. Oreo gibi büyük firmalar başka ülke pazarlarına girdiklerinde o ülkenin gıda yasalarına göre ürünlerini değiştirebiliyor. Ayrıca firmalar başka ülkelerde dağıtımı sağlayabilmek için şirketlerle anlaşıyor. Türkiye’de de Mondelez firması ile faaliyet gösteren Oreo, firmanın yaptığı açıklamaya göre internette dolaşan bu söylentilere son vermiş durumda.

Yapılan açıklamada ürünlerinin Türk Gıda Kodeksi’nin belirtmiş olduğu kriterlere uyduğunun açıklamasını yaptı. Ayrıca firma Türkiye’de helal sertifikasının Türk Gıda Kodeksi’nin belirlemiş olduğu yasalara göre bir zorunluluk olmadığını da belirtmiş. Şirketin Türkiye Temsilcisi Orhan Sezer’in yaptığı açıklamaya göre ise Oreo, Müslüman tüketimine uygundur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0