in

Wbc nedir? Kan tahlilinde wbc düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

Son zamanlarda birçok insan tarafından kan tahlillerinde ortaya çıkan verilerden biri olan “wbc”nin ne olduğu oldukça çok merak ediliyor. Hal böyle olunca insanların bunu öğrenmek için ilk başvurdukları yer ise internet oluyor. Peki wbc nedir? Düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelmektedir? İşte bütün bu soruların cevapları ve detayları haberimizde yer alıyor.

Doktorunuz eğer sizden kan tahlili istediyse sonuçları almanız o günün akşamını veya ertesi günü bulabiliyor. Bu yüzden de ertesi güne veya o günün akşamına tekrardan randevu almanız pek olası olmuyor. Hal böyle olunca insanlar test sonuçlarını öğrenebilmek için internette kendileri araştırma yapıyor. Son zamanlarda da kan tahlillerinde çıkan sonuçlardan biri olan wbc oldukça çok merak ediliyor.

Wbc yani açılımı White Blood Cell olan terim kanda bulunan akyuvarları veya beyaz kan hücrelerini temsil etmektedir. Tıptaki adı ise lökosittir. Bu hücreler insanların sağlığını korumakla görevlidir. Yani vücudu hastalıklara ve darbeler sonrası oluşan yaraların kapanmasında bu hücreler görevlidir. Wbc düşük veya yüksek olabilir.

Yüksek olduğu durumlarda gebelik, anksiyete, stres, hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı, lösemi, kronik böbrek yetmezliği gibi bir sürü hastalık buna neden olabilir. Düşüklüğüne ise kemik iliğini ilgilendiren bazı hastalıklar, lösemi, romatizmal hastalıklar, aplastik anemi, HIV, karaciğer hastalıkları gibi durumlar neden olmuş olabilir.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki wbc düşük olması tek başına bir anlam ifade etmez. Yani doğru tespit için bütün değerlere bakılmadı ve bunun sonucunda tespit yapılmalıdır. Bu yüzden en doğru tespiti doktorunuz yapacaktır. Bundan dolayı da en yakın sürede doktorunuza gitmek ve sonuçları göstermek daha faydalı olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0