in

Türkiye’nin en çok satan otomobilleri açıklandı

2019 yılı Ocak-Haziran dönemi, otomobil sektörü için pek de parlak geçmedi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında bir düşüş yaşayan otomobil satışlarında ilk 6 ayda toplamda 156 bin 378 adet otomobil satıldı. Geçen yıl ise bu rakam 275 bin 870’i bulmuştu. tomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise bu yılın ilk yarısında en çok satan otomobil markasının Renault olmasıydı. Toplamda 27 bini aşkın otomobil satmayı başaran Fransız otomotiv devinin peşinden ise 24 binlik satış rakamıyla Fiat yer alıyor. Bu iki markayı bir yana bıraktığımızda ise 20 bin satış rakamını geçebilen bir otomotiv markası olmadı. Volkswagen, satışlarda 15 bini zar zor geçerken, Toyota ise 10 bin 654 adette kaldı. Hyundai ise 10 bin barajını aşamadı ve 9 bin 623 adet otomobil satabildi. Satışlarda başarı gösteremeyen ve ilk 5’te kendine yer bulamayan Ford ise hafif ticari araçlar söz konusu olduğunda pazarı domine eden bir marka. Yine aynı dönemde 14 bin 84 adet hafif ticari araç satışı yapabilen şirketin en yakın rakibi ise Fiat oldu. Fiat, toplamda 6 bin 973 adetle ikinci sırada yer aldı. Volkswagen’a geldiğimizde ise rakam 4 bin 20’de kaldı.

2019 yılı Ocak-Haziran dönemi, otomobil sektörü için pek de parlak geçmedi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında bir düşüş yaşayan otomobil satışlarında ilk 6 ayda toplamda 156 bin 378 adet otomobil satıldı. Geçen yıl ise bu rakam 275 bin 870’i bulmuştu.

tomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise bu yılın ilk yarısında en çok satan otomobil markasının Renault olmasıydı. Toplamda 27 bini aşkın otomobil satmayı başaran Fransız otomotiv devinin peşinden ise 24 binlik satış rakamıyla Fiat yer alıyor.

Bu iki markayı bir yana bıraktığımızda ise 20 bin satış rakamını geçebilen bir otomotiv markası olmadı. Volkswagen, satışlarda 15 bini zar zor geçerken, Toyota ise 10 bin 654 adette kaldı. Hyundai ise 10 bin barajını aşamadı ve 9 bin 623 adet otomobil satabildi.

Satışlarda başarı gösteremeyen ve ilk 5’te kendine yer bulamayan Ford ise hafif ticari araçlar söz konusu olduğunda pazarı domine eden bir marka. Yine aynı dönemde 14 bin 84 adet hafif ticari araç satışı yapabilen şirketin en yakın rakibi ise Fiat oldu. Fiat, toplamda 6 bin 973 adetle ikinci sırada yer aldı. Volkswagen’a geldiğimizde ise rakam 4 bin 20’de kaldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0