in

Seat otomobiller süperbilgisayar desteğiyle üretiliyor

Seat, MareNostrum 4 Avrupa’daki en güçlü 7’nci bilgisayarı bünyesinde kullanmaya başladı. 40 bin kişisel bilgisayara denk olan bu süperbilgisayarın yapamadığı şey yok gibi. Seat, bu sayede birçok farklı verinin ve değişkenin hızlı bir şekilde hesaplanması gereken aerodinamizm konusunda hesaplama ve planlama gerçekleştiriyor. Barcelona’da bulunan Supercomputing Center’da konumlandırılan MareNostrum 4 isimli süperbilgisayarı kullanmaya başlayan şirket, böylece otomobillerinin aerodinamiğinin artırılması, hava sürtünme katsayısının düşürülmesini sağlıyor. Peki bu ne anlama geliyor? Seat, bu sayede daha düşük tüketimi mümkün kılarken, yine daha düşük karbon emisyonları ve daha iyi performans ile daha güvenli araçlar tasarlamayı planlıyor. İsterseniz Avrupa’nın 7’nci, İspanya’nın ise bir numaralı süperbilgisayarı olan MareNostrum 4’ün özelliklerine yakından bakalım: Katalonya Politeknik Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde bulunan İspanya’nın en güçlü ve Avrupa’nın yedinci en güçlü süperbilgisayarı, 6 bin 912 mikroçip, 165 bin 888 işlemciye sahip 13,7 petaflops ve 40 bin kişisel bilgisayar gücündeki bilgisayarın ağırlığı ise 78 ton.

Seat, MareNostrum 4 Avrupa’daki en güçlü 7’nci bilgisayarı bünyesinde kullanmaya başladı. 40 bin kişisel bilgisayara denk olan bu süperbilgisayarın yapamadığı şey yok gibi. Seat, bu sayede birçok farklı verinin ve değişkenin hızlı bir şekilde hesaplanması gereken aerodinamizm konusunda hesaplama ve planlama gerçekleştiriyor.

Barcelona’da bulunan Supercomputing Center’da konumlandırılan MareNostrum 4 isimli süperbilgisayarı kullanmaya başlayan şirket, böylece otomobillerinin aerodinamiğinin artırılması, hava sürtünme katsayısının düşürülmesini sağlıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Seat, bu sayede daha düşük tüketimi mümkün kılarken, yine daha düşük karbon emisyonları ve daha iyi performans ile daha güvenli araçlar tasarlamayı planlıyor.

İsterseniz Avrupa’nın 7’nci, İspanya’nın ise bir numaralı süperbilgisayarı olan MareNostrum 4’ün özelliklerine yakından bakalım: Katalonya Politeknik Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde bulunan İspanya’nın en güçlü ve Avrupa’nın yedinci en güçlü süperbilgisayarı, 6 bin 912 mikroçip, 165 bin 888 işlemciye sahip 13,7 petaflops ve 40 bin kişisel bilgisayar gücündeki bilgisayarın ağırlığı ise 78 ton.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0